Batman Zorköy sakinler DEDAŞ ekibini köye sokmamakta direniyor video foto

Batman Zorköy sakinler DEDAŞ ekibini köye sokmamakta direniyor video foto

Batman'a bağlı bir köyde elektrik sayaçlarının direklere takılmasına izin vermeyen köy sakinleri, eylemlerinin ikinci gününde de DEDAŞ ekiplerini köye sokmamakta direniyor.

Batman merkeze bağlı Yeniköy köyü, Zorköy (Sêgırka) mezrası sakinlerinin eylemleri ikinci gününde devam ediyor. Elektrik sayaçlarının direklere takılmasına izin vermeyen köy sakinleri, DEDAŞ ekibini köye sokmamakta direniyor.

Dün sabah saatlerinde DEDAŞ ekipleri, elektrik yenileme çalışması kapsamında Zorköy mezrasına gitti. Elektrik sayaçlarının direklere takılmasına tepki gösteren köy sakinleri, DEDAŞ çalışanlarını köyden çıkarıp karayolunu yolunu bir süreliğine trafiğe kapattı.

Yaptıkları eylemi ikinci gününde de sürdüren yaşlı-genç, çoluk-çocuk köy halkı, DEDAŞ ekibini köye sokmamakta direniyor. Yaşanan olay üzerine çok sayıda jandarma ekibi ile birlikte köye giden Dicle EDAŞ İl Müdürü Faruk İşlek ve İl Müdürlüğü yöneticileri, köy sakinlerini ikna etmeye çalıştı.

“İki gündür eylemimizi sürdürüyoruz”

Köy sakinlerinden Ahmet Ağar, Dicle EDAŞ’ın çıkarmış olduğu yeni uygulamanın bir haksızlık olduğunu belirterek, “Dicle EDAŞ çıkarmış olduğu yeni uygulamayı bizim köyde başlatmak istiyor. Bizler buna karşıyız. Bu hukuksuz bir uygulamadır ve bizler bu uygulamayı protesto ediyoruz. Bu uygulamanın önce merkezden başlatılıp, daha sonra köylere yapılmasını istiyoruz. İki gündür burada eylemimizi sürdürüyoruz. Tüm işimizi bırakmak zorunda kaldık. Bizler huzursuzluğun çıkmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Genel müdürlük onay verirse anlaşma sağlanacak

Öte yandan saatler süren ikna çalışmaları sonucunda köy sakinleri ile Dicle EDAŞ İl yöneticileri, Genel Müdürlüğünün de onay vermesi halinde bir anlaşmaya vardı.

Köy sakinleri, Dicle EDAŞ İl yöneticileri ile elektrik faturaların sabit ücretlendirme olması halinde sayaçları elektrik direklerine vurabilecekleri anlaşmasına vardı. EDAŞ İl yöneticileri, anlaşmayı görüşmek için Genel Müdürlüğe iletmek üzere jandarma ekibi ile birlikte köyden ayrıldı.

Anlaşmaya varılmadığı takdirde jandarmanın zor kullanmak zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.