Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri tarafından kent genelinde unlu mamuller, tatlı ve şeker çeşitleri, et ve süt ürünleri satışını yapan işletmeler denetlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün’ün de katıldığı denetimlerde hijyen, ambalajı bozulmuş ürünler, etiket bilgileri, gıdaların son tüketim tarihleri kontrol edildi.

Denetimlere ilişkin açıklamalarda bulunan Gün, bakanlık talimatı doğrultusunda ülke genelinde olduğu gibi Batman’da da denetimlerini yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Denetimlerinin yılın 365 günü devam ettiğine işaret eden Gün, 6 ekipten oluşan bir denetim ekibi tarafından denetimlerin yapıldığını anlattı.

“15 işletmeye bir milyona yakın para cezası kesildi”

Denetimlerde çok sayıda iş yerine para cezası kesildiğini belirten Gün, “Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin eşliğinde gıda denetim seferberliği kapsamında bir kampanya başlatıldı. Bu kampanya kapsamında özellikle gıda üretim, tüketim ve satış yerlerine yönelik denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. 2021 yılı itibariyle şu ana kadar Batman’da bulunan 2 bin 882 işletme denetlendi. Bu denetimler sonucu 5996 sayılı kanuna uymayan toplam 15 işletmeye bir milyona yakın para cezası kesilmiştir.” dedi.

“Gıda kırmızı çizgimiz”

Özellikle yeni kanuna göre gıda denetimlerinde kurallara uymayanlara ağır cezai işlemlerin uygulanacağını vurgulayan Gün şöyle devam etti:

“Denetim sırasında şu ana kadar 500 kilo ürün imha edilmiştir. Gıda denetimlerimiz bizim için kırmızı çizgidir. Gıda denetimlerinde kesinlikle taviz verilmeyecektir. Denetimler seferberliği her noktada bütün ekiplerimizle devam edecektir. Kurallara uymayanlar tespit edildikleri gibi cezai müeyyideleri uygulanacaktır. Özellikle şunu da ifade etmek istiyoruz; asıl gıda denetçilerimiz bizim tüketicilerimizdir. Her gün ya market ya da üretim yerlerindedirler. Buralarda uygunsuz gördükleri durumu Alo 174 gıda hattına veya whatsapp numaralarımıza bildirdikleri takdirde gerekli bütün işlemler yapılacaktır.”

“Her zaman böyle denetlemelerin yapılmasını isteriz”

Denetimlerin yapılmasından yana olduklarını söyleyen fırın işletmecisi Haydar Kızılkan, “Bugün Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri fırınımızı denetleme geldiler. Çok şükür bir sıkıntı yok. Hijyen olarak yerimiz iyidir. Kontrolde yerimizi temiz buldular ve bize de teşekkür ettiler. Her zaman böyle denetlemelerin yapılmasını bekleriz.” diye konuştu.

“Denetlemelerden memnunuz”

İş yeri denetlenen bir yemek fabrikası işletmecisi Mehmet Emin Tanık ise şunları söyledi:

“Tarım Müdürlüğünden bizi denetlemeye geldiler. Çok şükür ufak tefek eksiklerden başka bir eksiğimiz yok. Eksiklerimizi de tamamlıyoruz. Zaten sürekli denetleniyoruz. Yapılan denetlemelerden memnunuz. Denetlemede yemek numunelerimize, temizliğimize, et ve kuru gıdalarımızın tarihlerini kontrol ettiler. Varsa eksik bir şey uyarıyorlar ama çok şükür şu ana kar bir cezamız yok.”


Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Batman’da gıda denetimi yapıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler