Batman'da sahabe etkinliğine yoğun ilgi

Peygamber Sevdalıları Vakfı Batman Koordinatörlüğü tarafından "Kasım Ayı Sahabe Ayı" etkinlikleri kapsamında erkek ve hanım sahabeleri konu alan bir program düzenlendi. Sahabelerin örnek hayatlarının anlatıldığı etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

"Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" temasıyla 19 Mayıs Kapalı Spor Salonunda düzenlenen etkinlikte; sahabe Ebu Ubeyde Bin Cerrah (radiyallahu anhu) ile Zeynep Binti Ali'nin (radiyallahu anha) hayatı anlatıldı.


Yoğun katılımın olduğu programa; HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, Merkez İlçe Başkanı Muhammet Şerif Durmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, alimler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

2.png

Sunuculuğunu Mehmet Emin Gülsever'in yaptığı program, Hifzullah Kavak'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Eğitimci-Yazar Cengiz Aydın, Zeynep Binti Ali isimli hanım sahabenin hayatından kesitler aktardı.

1.png

“Kur’an bizden yaşantımızda tıpkı peygamber ve sahabeleri gibi olmamızı istiyor”

Her Müslüman’ın sahabeler gibi bir yaşantı sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, “Bizler öyle bir topluluktan bahsediyoruz ki, o nesil öyle bir nesildi ki Allah yedi kat sema öteden sahabe toplumunun doğrularını tasdiklemiş, hatalarını düzeltmiştir. Allah yeryüzüne bir iman elbisesi göndermiş ve provasını da bu sahabeyi kiram efendilerimizin üzerinde yaptırmıştır. Demiş ki, ‘İman elbisesini taşıyacaksanız işte tıpkı bu sahabeler gibi taşıyın.’ Eğer Allah’a iman etmiş, ahiret gibi bir derdiniz, Allah’ın rızasını kazanma gibi bir çabanız varsa Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem) size en güzel örnektir. Kur’an bizden yaşantımızda tıpkı peygamber ve sahabeleri gibi olmamızı istiyor. Bizler de sahabe gibi olma endişesi taşıyoruz.” dedi.

Ardından sahabeleri konu alan bir sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlikte, Özlem Ajans sanatçıları tarafından ilahiler seslendirildi.

Daha sonra söz alan Araştırmacı-Yazar Mahmut Kılınç, Ebu Ubeyde Bin Cerrah'ın hayatını konu alan Kürdçe bir konuşma yaptı.

m-k.png

Mahmut Kılınç

“Sahabeler Peygamber Efendimizin yolunu takip ederlerdi”

Aylarca konuşmanın bile sahabeleri anlatmaya yetmediğini belirten Kılınç, şunları söyledi:

“Bir ay sahabeleri anlatmaya yetmez. İman yolculuğumuz Hazreti Adem’den başlıyor. Son Adem oğluna kadar bu iman yolu devam edecektir. Amacımız Peygamberin dizinin dibinde kendisinden İslami eğitim gören sahabeleri tanımaktır. Bir amacımız da onların yolunu takip etmektir. Sahabeler Peygamber Efendimizin yolunu takip ederlerdi. Sünnet, sahabelerin tüm yaşantısında mevcuttu. Peygamberin sünneti varsa onlar vardı, sünnet yoksa onlar da yoktu. Her işlerini sünnete göre yaparlardı. Sünnete uymayan hiçbir işe girişmezlerdi. İmanları Kur’an ve sünnetle uyuşuyordu. Camisiz bir yaşamları neredeyse yoktu. Bol bol Kur’an okuyup onunla amel ederlerdi. Sahabelerin bir diğer özelliği ise Allah yolunda cihat etmekti. Hayatlarını bu doğrultuda sürdürüyorlardı.”

Program, ilahilerin seslendirilmesinin ardından yapılan dua ile son buldu.(İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.