Bel fıtığına zemin hazırlayan davranışlara dikkat!

Bel fıtığına zemin hazırlayan davranışlara dikkat!

Bel fıtığına birçok faktörün neden olabileceğini dikkat çeken uzmanlar, bunların başında ağır yük kaldırma, an, hareketler ve yanlış uyku pozisyonu geldiğini belirtti.

Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahı Op. Dr. İsmail Bozkurt konu hakkında şu bilgileri verdi:

"Bel fıtığı, bel bölgesindeki omurların arasında bulunan diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırması durumudur. Omurlar arasındaki bu disk aniden ya da yavaş yavaş bozulabilir. Diskin merkezinde jöle kısım bulunur ve kısım dışa sızarak sinire basınç ya da bası oluşturarak uyuşukluk, ağrı, kuvvet kaybı, karıncalanma gibi... bulgulara yol açabilmektedir. Bel fıtığı, çoğunlukla bel ağrısı ve bacağa doğru yayılan ağrı ile kendini belli eder. Ağrılar geceleri daha da şiddetlenebilir.

Bel fıtığına birçok faktör neden olabilmektedir. Ağır yük kaldırma, ani yanlış hareketler, yanlış uyku pozisyonu, obezite, sigara tüketimi, şeker hastalığı, ağır iş koşullarında çalışmak gibi...

Bel fıtığı neredeyse "milli hastalığımız" grubuna girdiği için bu hastalık hakkında pek çok kişinin fikri vardır. Maalesef bu fikir beyan eden kişilerin çok azı bu konuda yetkindir. Bel fıtığı ameliyatı ile ilgili bilgi alacağınız tek mecra bunun ameliyatını yapan Nöroşirurji uzmanları yanı Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahı olmalıdır.

Teknolojinin gelişimi ile paralel olarak tedavi tekniklerinde de gelişmeler olmuştur. Mikronöroşirurji’nin babası olarak kabul edilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil hocamızın beyin cerrahisi ile mikroskopu entegre etmesi ile beraber bel fıtığı ameliyatının mikrocerrahi yöntemi (mikrodiskektomi) ortaya çıkmıştır.

Mikrodiskektomi sayesinde hastanın ameliyatında küçük sayılacak bir kesi ile (yaklaşık 2-3 cm), sağlıklı olan diğer dokuların asgari düzeyde hasar görmesi sağlanmaktadır. Bu da hastanın ayağa kalkma ve iyileşme sürecini olumlu etkilemekle beraber omurga yapısının korunmasına da katkıda bulunur. Genellikle hastalar ameliyat oldukların günün akşamında ayağa kalkabilir ve ek bir sorun olmaz ise 1 gün sonra taburcu olabilir.

Mikrodiskektomi sayesinde; İyileşme süreci hızlanır, kanama ve enfeksiyon riski azalır, sinir veya omurilik hasar görme olasılığı azalır, 25-40 kat büyütme alanı ile fıtığın tamamı çıkarılır ve sinirin rahatladığı teyit edilir." (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler