Bingöllü çocuklar: Hayat namazla güzeldir

Kuran Nesli Platformu Bingöl temsilciliği tarafından Selahattin-i Eyyubi mahallesinde bulunan Kent parkta "Hayat namazla güzeldir" temalı etkinlik düzenledi.

Sunuculuğunu Ali Ekber Dağılma’nın yaptığı program Ahmet Baykara’nın Kuran tilaveti ile başladı. Programda Yetimler Vakfı Bingöl temsilcisi Salih Çelik, namazın önemi hakkında kısa bir konuşma yaptı.


Ayet ve hadis okunan programda çocuklar ilahi ve ezgilerini seslendirdiler. Halkın da yoğun ilgisini çeken programa çok sayıda çocuk ve aileleri katılım gösterdi.

"Namaz kulluğun zirve noktasıdır"


Yetimler Vakfı Bingöl temsilcisi Salih Çelik

Programda konuşan Yetimler Vakfı Bingöl temsilcisi Salih Çelik, "Bugün bizler buraya namaz etkinliği için bir araya geldik. Aslında bizler günde 5 defa bu etkinliği Rabbimizin huzurunda hamdolsun yerine getiriyoruz. Çünkü bizler biliyoruz ki namaz kulluğun zirve noktasıdır. Namaz İslam dininin olmazsa olmazıdır. İmandan sonra İslam diyoruz. Bizler İslam dairesine girdiğimiz zaman, Kelime-i Şehadetle o kapıdan giriyoruz. Kelime-i Şehadet ile İslam dairesine girdikten sonra Allah bizlere bazı vazifeler yüklüyor. Bunlardan biri namaz, diğeri oruç, diğer ikisi de hac ve zekât. Zekâtı biz Müslümanların zenginlerine farzdır. Fakir olan bir Müslümandan zekât ve hac sorumluluğu düşüyor. Geriye namaz ve oruç kalıyor. Eğer bir Müslümanın ciddi bir rahatsızlığı varsa, Müslüman bir doktora gitmişse, oruç tutmasına engel bir durum varsa oruç farziyeti de üzerinden kalkıyor. Geriye namaz kalıyor, çünkü namaz kulluğun zirve noktasıdır. Namaz kişinin Rabbiyle buluşmasıdır. Namaz kişinin Rabbinin huzuruna geçerek kamete durarak kendi durumunu, kendi halini Yüce Yaradana arz etmesidir. Etrafımızda gördüğümüz yapılara, binalara mescitlere baktığımızda, bunları ayakta tutan nedir? kolonlar ve kirişlerdir. Kolon ve kirişler olmayınca binalar bir beton yığını olur ve ayakta duramaz çöker. Aynı şekilde insan vücudunu da ayakta tutan iskelet vardır. Kemiklerimiz vardır. Allah o iskelete et giydirmiştir. O eti ve bedeni ayakta tutan vücuttaki iskelet yapısıdır. İskelet olmazsa vücuttaki et yığını olduğu gibi çöker. Namazın dindeki yeri de odur." ifadelerine yer verdi.

"Namazsız bir dinde hayır yoktur"


Namazsız bir dinde hayır olmadığını ifade eden Çelik, "Namazsız bir dinde hayır yoktur. Namazını kılmayan bir Müslüman kendi dinini yıkar, harap eder. Namazımıza dikkat etmemiz lazım. Bakın burada küçük kardeşlerimiz var. Bunları buraya getiren, bunları yetiştiren anne ve babalardan ve hocalarımızdan Allah razı olsun. Bizler burada aslında Resulullah'ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sözünün gereğini yerine getiriyoruz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vesellem) diyor ki, 'çocuklarınız 7 yaşına gelince onlara namazı, 10 yaşına gelince de orucu telkin edin'. Yani onları buna alıştırın." İfadelerine yer verdi.

Programa katılan çocuklar etkinliğe dair duygularını paylaştı.

"Çok faydalı bir program oldu inşaallah devamı gelir"


Programa katılan Ali Ekber Dağılma, "Bugün burada Kuran Nesli Platformunun düzenlemiş olduğu "Hayat Namazla Güzeldir" etkinliğine katıldık. Gerçekten çok güzeldi. İlahiler okundu, şiirler okundu, Kur'an-ı Kerim okundu, ikramlar dağıtıldı. Hep birlikte namaz kıldık. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Çok faydalı bir program oldu, devamı gelir inşaallah." şeklinde konuştu.

Çocukların duygularını aktardığı etkinlik yapılan ikram ve çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler