Bitlis’te vefa sosyal destek toplantısı düzenlendi

Bitlis’te vefa sosyal destek toplantısı düzenlendi

Corona virüs salgınına karşı İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valisine gönderilen 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağına ilişkin Bitlis Valisi Oktay Çağatay başkanlığında toplantı düzenlendi.

Kararın ardından özellikle tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların mağdur olmaması için düzenlenen toplantıda, ilgili kurumların yapacağı çalışmalar masaya yatırıldı.

Bitlis Valisi Oktay Çağatay başkanlığında Bitlis Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, İl Sağlık Müdürü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü’nden müteşekkil ‘Vefa Komisyonu’nun kurulmasına karar verildi.

Toplantıda şu kararlar alındı: “İl Nüfus Müdürlüğü, SYDV ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce ivedilikle kurum kayıtları araştırılarak risk grubu bireylerin tespit edilerek envanteri çıkarılacak. Köy ve mahalle muhtarlarına ivedilikle duyuru yapılarak, köy ve mahallelerde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olup, evden çıkamayan ve çıkacak kimsesi bulunmayan bireylerin adres ve kimlik bilgilerinin oluşturulan hizmet bürolarına derhal ulaştırılması sağlanacak. Valilik ve belediye başkanlığında 24 saat esasına göre hizmet verecek iki ayrı masa oluşturulmasına, il merkezi ve köylerdeki risk grubundaki vatandaşların bu masalara ulaşabilmeleri için sosyal medya hesaplarından (153 belediye, 112 acil sağlık, 155 polis, 156 jandarma) iletişim numaraları duyurulacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce, SYDV hizmet binasından kurulacak iletişim merkezinde 24 saat esasına göre yeterli personel ve araç görevlendirmesi yapılacak. Bu iletişim merkezinin belediye başkanlığı bünyesinde de kurulmuş bulunan hizmet bürosu ile koordineli çalışmasına, hizmet bürosuna intikal eden taleplerin değerlendirilip ihtiyaçların görevli ekip elemanlarınca derhal yerine ulaştırılacak. Özellikle tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için temel ihtiyaçlarının yerine getirilmesini kolaylaştırmak üzere il merkezinde Belediye Zabıta Müdürlüğü elemanlarınca, köylerde ise köy muhtarları, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince gerekli yardım temin edilecek. Yukarıda izah edilen durumlarla ilgili hizmet ile mükellef personelin görevlerini ifa ederken hem kendi sağlığına hem de hizmet talep eden vatandaşın sağlığına dair gerekli her türlü tedbiri (maske, koruyucu elbise vs.) alınacak. İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıta ekiplerince, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmamaları için gerekli kontrol ve tedbirleri uygulanacak. Gerek kronik hastalar ve gerekse 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yönelik tedbir kararlarının billboard, web sayfaları ve SMS yoluyla duyurulmasına karar verilmiştir.” denildi.

İLKHA


Bitlis’te vefa sosyal destek toplantısı düzenlendi

Bitlis’te vefa sosyal destek toplantısı düzenlendi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler