1. HABERLER

  2. ŞANLIURFA

  3. VİRANŞEHİR

  4. Bölgedeki soğan üreticileri perişan video foto
Bölgedeki soğan üreticileri perişan video foto

Bölgedeki soğan üreticileri perişan video foto

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Soğan üreticileri zor durumda. Alternatif tarım amacıyla yetiştirilen soğan tarlada kaldı. Kış aylarında cep yakan soğanı birçok çiftçi satacak müşteri bulamazken, ürünlerini satabilen çiftçiler de elde ettikleri geliri

A+A-

İlçenin Tunçbilek (Ali Sark) Köyünde soğan ekerek çiftçilik yapan İskender Koç, ”Alternatif ürün amacıyla soğan ekimi yaptım. Kışın 2 TL olan soğan fiyatı şimdi 20 kuruşa inmiş. Bize kilo başına 15 kuruş kalıyor. Bu fiyata satmamız durumunda, yaptığımız masrafın yarısını bile çıkaramıyoruz.  Bunca emeğimiz boşa gittiği gibi borçlu da kalıyoruz. Bu durumda soğan üretimi yapan biz çiftçilerin tamamı iflas etmiş durumdayız.” dedi.

Soğan ekimi yapan çiftçilerden Seydi Hilzan ise,” 20 kuruşa bile birçok üretici müşteri bulamıyor. İşçi bedeli, tohum, gübre, elektrik bedeli ve benzeri masrafların tamamı ortada kaldı. Çok kaliteli soğan üretmemize rağmen mahsulümüz tarlada çürüyor. Ben ve çocuklarım aylardır gece gündüz çamurun içinde çalışıp soğan yetiştirdim. Fakat soğanlar tarlada çürüyor. Bunca masrafım ve emeğim çöpe gitti.” dedi.

İlçede ve çevrede soğan üretimi yapan birçok çiftçi var ve tamamı dertli. Çiftçilerin ortak talebi  devletin ürünü ihraç etmek için girişimlerde bulunması doğrultusunda.

Maliyetin yüksekliği, elektrik sıkıntısı, bölgede yaşanan çatışmaların oluşturduğu sıkıntılara rağmen ayakta durmaya çalışan bölge çiftçileri ve özelikle soğan yetiştiricilerini zor günler bekliyor. Birçok çiftçi umudunu yetirdiğinden dolayı, çareyi çocuklarını batı illerine işe göndermekte buluyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.