1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Boyun ağrılarına karşı alınabilecek bazı önlemler
Boyun ağrılarına karşı alınabilecek bazı önlemler

Boyun ağrılarına karşı alınabilecek bazı önlemler

Uzmanlar, günlük hayatta alınabilecek bazı önlemlerle boyun ağrılarının önlenebildiğini belirtiyorlar.

A+A-

Bilgisayar başında çalışanların hayatın bir bölümünde boyun ağrısı çekebildiklerini belirten uzmanlar, boyun ağrılarının özellikle ofis çalışanlarında görüldüğünü ifade ederek, günlük hayatta alınabilecek bazı önlemlerle boyun ağrılarının önlenebildiğini bildiriyorlar.

Tüm gün bilgisayar karşısında çalışmak ve günlük iş hayatındaki gerginliklerin boyun ağrılarının artmasına neden olan etkenlerin başında geldiğini belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, boyun ağrılarının basit ağrı kesicilerle giderilebildiği gibi sıcak-soğuk kompreslerin de işe yarayabildiğini ifade ederek, "Bunun için ağrılı bölgeye 20 dakikalık sürelerle buz torbası veya havluya sarılmış buz parçaları ile kompres yaptıktan sonra ılık bir duş almak veya sıcak su torbası uygulamak yeterli olur. Bu yöntemler var olan ağrıların giderilmesi için kullanılır. Günlük yaşamda alınabilecek bazı önlemlerle ağrıların önüne geçmek de mümkün." dedi.

Hareket halinde olmak boyun ağrısını önler

Yüzüstü pozisyonunda uyumanın boyna fazladan yük bindirebildiğini belirten Prof. Dr. Semih Akı, "Boynunuzun doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçin" uyarısında bulundu. Diş sıkmanın da boyun kaslarını gerebildiğini söyleyen Prof. Dr. Akı, "Olabildiğince faal olunmalı. Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyun ağrısı geliştirme olasılığı çok daha azdır." diye belirtti.

"Masa başı çalışanlar sık sık gerinmeli"

Stresin boyun bölgesinde gerilmelerine ve kas zorlanmalarına neden olabildiğini vurgulayan Akı, masa başında çalışanlara sık sık gerinmeleri gerektiğini belirterek, "Omuzlarınızı yukarı doğru kulak hizasına kadar yükselttikten sonra düşürebildiğiniz kadar düşürün. Bunu beş defa tekrar edin. Kürek kemiklerinizi birleştirin ve beş saniye süreyle öyle durduktan sonra gevşeyin. Yan boyun kaslarınızı esnetmek için oturur pozisyonda sol elinizle koltuğunuzun oturağına tutunarak gövde ve boynunuzu zıt tarafa doğru eğin. Ardından bu hareketi sağ elinizle tekrar edin." önerisinde bulundu.

Ekran göz hizasında olmalı

Araçtaki kafa desteğinin ayarlanması gerektiğini söyleyen Akı, "Doğru ayar, başınızı ve boynunuzu daha iyi destekler. Uzun süreler araç kullanıyor veya bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız sık sık mola verin. Boynunuza fazladan yük bindirmemek için kafanızla omurganızı düz bir çizgi halinde tutmaya gayret edin. Ekran göz hizasına gelecek şekilde çalışma masanızı, koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın." dedi. Akı, telefonda konuşurken ahizenin kafa ve omzun arasında sıkıştırılmaktan kaçınılmasını ve telefonda fazla konuşanların kulaklıkla konuşmaları önerisinde bulundu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.