1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. Bu kadim coğrafyanın huzurunu dünya barışının anahtarı olarak görüyoruz
Bu kadim coğrafyanın huzurunu dünya barışının anahtarı olarak görüyoruz

Bu kadim coğrafyanın huzurunu dünya barışının anahtarı olarak görüyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsanlığın en önemli medeniyet mirasları bu coğrafyada doğmuş, gelişmiş, dünyaya yayılmıştır. Bu kadim coğrafyanın huzurunu, güvenliğini, esenliğini dünya barışının anahtarı olarak görüyoruz." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılık Konulu 3. Parlamento Başkanları Konferansı açılış resepsiyonuna katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin, barış ve refah amaçlı iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda itina gösteren bir ülke olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eskiden beri, bugün burada birlikte olduğumuz parlamento heyetlerinin yer aldığı coğrafyaya ise özel önem verdiğimizi belirtmek istiyorum. İnsanlığın en önemli medeniyet mirasları bu coğrafyada doğmuş, gelişmiş, dünyaya yayılmıştır. Bu kadim coğrafyanın huzurunu, güvenliğini, esenliğini dünya barışının anahtarı olarak görüyoruz." diye ekledi.

"Örgütlerin arkasında, Türkiye’yle yüz yüze hesaplaşmayı göze alamayan güçler daima olmuştur"

Türkiye’nin yaklaşık 35 yıldır terörle mücadele ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Farklı isimler altında faaliyet gösteren ama hepsinin de amacı ülkemizin birliği, beraberliği, huzuru, refahı olan terör örgütlerinin saldırısı altındayız. Açık konuşmak gerekirse, bu örgütlerin arkasında, Türkiye’yle yüz yüze hesaplaşmayı göze alamayan güçler daima olmuştur, bugün de vardır." ifadelerini kullandı.

"Sorunu kaynağında kurutma kararı aldık"

Türkiye’nin bir süre önce "terörle mücadele konseptinde" köklü bir değişikliğe gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teröristlerin kapımıza dayanmasını beklemek yerine, sorunu kaynağında kurutma kararı aldık. Bu amaçla, sınırlarımız dışında yuvalanan terör örgütlerini ise bulundukları yerlerde imha etmeyi amaçlayan bir mücadele stratejisi geliştirdik. Türkiye, komşularının ve diğer tüm ülkelerin toprakları üzerindeki egemenlik haklarına ve sınırlarına saygılıdır. Ama bir şartla. Bu şart da, buralardan ülkemize yönelik eylemler yapılmaması, düşmanca faaliyetler yürütülmemesidir." açıklamasında bulundu.

"Bugün küresel düzeyde bir yeniden yapılanma sürecinin yaşandığına şahit oluyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güvenlik paradigmalarının değişiminden ticaret savaşlarına kadar pek çok emaresi olan bu süreç, bizler için yeni tehditlerle birlikte yeni fırsatları da içinde barındırıyor. Yapmamız gereken tehditlerin üstesinden birlikte gelmek, fırsatları da yine birlikte değerlendirmektir. Şayet bizler bu erdemi gösteremezsek ortak sorunlarımızla değil de birbirimizle uğraşmaya devam edersek, tarihin tekerrürü kaçınılmazdır. Bilhassa geçtiğimiz asırda tüm ağırlığıyla yaşadığımız sıkıntılar hepimize ders olmalıdır. Bölgesel iş birliği kanallarını ne kadar çeşitlendirir ve etkin şekilde işletirsek, ortak hedeflerimize o derece hızlı ulaşırız."

"Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz"

Erdoğan, "Biz Suriye'yi bölmeye değil, parçalamaya değil, orada tüm yaşayanların, hepsinin hukukunu korumak için orada yer almış bulunuyoruz. Bize sağdan soldan şu anda tehditler geliyor, bu gidişi durdurun diye. Sayın Trump'a da söyledim, diğerlerine de söyledim. Eğer bunu 'durduracaksanız durdurun' dedik size ama durdurmadınız. Şimdi biz kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz, artık geri adım atmayacağız." diye konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.