Bulgaristan'da camilere 25 yılda 250 saldırı

Bulgaristan'da camilere 25 yılda 250 saldırı

Bulgaristan'daki Müslüman ibadet yerlerine son 25 yılda ortalama her yıl 10 saldırı düzenlendi. Son hedef ise Nevrakop'taki Karaca Paşa Camii oldu

Bulgaristan'da ırkçı grupların Müslüman ibadet yerlerine saldırıları sistematik olarak devam ediyor. Ülkenin Müslüman nüfusunun tepkisine rağmen son 25 yılda bu tür eylemlerin sayısı 250'ye ulaştı. Bulgaristan'da bu ay başında feshedilen son parlamentoda temsili olmasına rağmen gittikçe destek kaybeden Rusya yanlısı, ırkçı Ataka (Atak) partisi gibi oluşumların üyelerinin saldırıları özellikle son iki yılda arttı.

Yaklaşık 1,5 milyon Müslüman'ın yaşadığı 7,5 milyon nüfuslu Bulgaristan'da, Başmüftülük Genel Sekreteri Ahmet Aptullov'un verdiği bilgiye göre, ülkede 2012 yılında cami ve müftülüklere karşı toplam 12 saldırı düzenlendi. Komünist rejimin yıkılmasından bu yana ülke genelinde son 25 yılda bu tür çirkin eylemlerin sayısı 250'ye vardı.

FAİLLER MEÇHUL

Son iki yılda benzer olaylar gittikçe artarken, saldırılarla ilgili soruşturmaları yürüten makamlar şimdiye kadar tek bir suçluyu bile yakalayabilmiş değil.

Nevrakop'ta ırkçı ve milliyetçi gruplar, etrafı tel örgüyle çevrilmiş Karaca Paşa Camii'ne girerek binaya zarar veren eylemlerini sürdürüyor. 1,5 ay önce de cami minaresine 2,5 metrelik demir bir haç dikilip, duvarlara da gamalı haç çizilmiş. Irkçı ve aşırı milliyetçi gruplar 'Gotze Delçev'de tek bir cami kalmasın' sloganlı kampanya yürütüyor.

Karaca Paşa Camii'ne 'tarihi ve kültürel anıt' statüsü veren Kültür Bakanlığı, binanın restorasyonu için proje bile hazırlamış, ancak bunu asla uygulamaya geçirmemiş. Bulgaristan Müftülüğü'nün camiyi ibadete açmasının engelleyen devlet, temelin altında Roma döneminden kalma bir kilise kalıntıları ve mezarlık bulunduğunu savunuyor. Bu iddiayı desteklemek için Avusturyalı bir şirketin incelemesi ve onayı gösteriliyor.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.