1. HABERLER

  2. BİTLİS

  3. BİTLİS

  4. Camiler teşrik tekbirleriyle yankılandı
Camiler teşrik tekbirleriyle yankılandı

Camiler teşrik tekbirleriyle yankılandı

Bayram namazını kılmak için camileri dolduran binlerce Bitlisli, ellerini semaya kaldırarak dua etti. Camiler, teşrik tekbirleriyle yankılandı.

A+A-

İslam beldelerinin dört bir yanında olduğu gibi Bitlis’te de bayram namazı büyük bir katılım ve coşkuyla kılındı. Sabah namazının ardında camiler, teşrik tekbirleriyle yankılandı.

Evlerinde abdest alan vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte bayram namazını kılmak için camilerin yolunu tuttu. Bayram namazına bir saat kala camiler doldu taştı. Bitlis’in bütün camileri namaza gelen vatandaşlarla doldu.

Namaz öncesi gelen vatandaşlara akraba ziyareti ve kurban ibadetinin önemine binaen bir konuşma yapan Bitlis İl Müftüsü M. Feysal Geylani, sıla-i rahim yapmak için bayramların vesile kılınmasını istedi.

Mutlaka akraba ziyaretlerinin yapılması gerektiğini vurgulayan Geylani, evlerde oturarak veya tatil yaparak bayramların geçirilmemesi gerektiğini söyledi.

Saat 05.58’de ise bayram namazının kılınması için hep birlikte kıyama duruldu. Merkez Siteler Camisi’ne gelen yüzlerce vatandaş, saf tutup bayram namazını kıldı. Namazın ardında cami imam hatibi minbere çıkarak hutbe irat etti.

“Bugün, Rabbimize yaklaştığımız nadide bir zaman dilimi”

Hutbede kurbanın ibadetinin ve sıla-i rahim yapmanın önemine vurgu yapıldı. Kurban Bayramı'nın önemini hatırlatan Siteler Cami İmam Hatibi Abdülcebar Dikmen, “Bugün Kurban Bayramı. Allah’a kulluğumuzu arz ettiğimiz, verdiği nimetlere şükrettiğimiz müstesna bir vakit. Hazreti İbrahim’in imanını, Hazreti Hacer’in sadakatini ve Hazreti İsmail’in teslimiyetini kuşananlara Rabbimizin bir ikramı. Hacılarımızın Arafat’tan Müzdelife’ye, oradan da Mina’ya inip şeytanı taşladığı, ziyaret tavafı yapıp hacı olmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığı mübarek bir gün. Bugün, İslam’ın nişanelerinden olan kurban ibadetini eda ederek Rabbimize yaklaştığımız nadide bir zaman dilimi.” dedi.

“Kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemeli”

Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi Vesselem) “Bugün ilk işimiz, bayram namazını kılmak, sonra da kurban kesmektir. Böyle yapanlar sünnetimize uygun davranmış olur.” hadisini hatırlatan Dikmen, şunları söyledi:

“Resûlullah, ashabına bayram namazını kıldırdıktan sonra îrâd ettiği hutbede, ümmetine şu müjdeyi verdi; ‘Âdemoğlu kurban günü Allah katında kurban kesmekten daha güzel bir amel işlemez. Kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla sevap olarak gelir. Kurban, henüz kanı yere düşmeden, Allah tarafından kabul edilir. Bu sebeple kurban kesme konusunda gönlünüz hoş olsun.’ Namaz ve hutbenin ardından sıra kurban kesmeye gelmişti. Rahmet Peygamberi, kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi, onlara şefkat ve merhamet gösterilmesi hususunda müminleri şöyle uyardı; ‘Allah, her konuda ‘ihsan’ ile yani güzellikle davranmayı farz kılmıştır. Öyleyse kim kurban kesecekse bunu en güzel biçimde gerçekleştirsin.’ Sevgili Peygamberimiz kurbanını kıbleye doğru yatırdı, besmele çekti, tekbir getirdi ve şu ayetleri okudu. ‘Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim. Ben Allah'a ortak koşanlardan değilim. Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.’

“Bayramlar infak, ikram ve yardımlaşma günleridir”

Hutbede Dikmen, kurban ibadeti yerine getirilirken, çevrenin temizliğine de önem verilmesi gerektiği hatırlatmasında bulundu.

Dikmen, “Bayramlar infak, ikram ve yardımlaşma günleridir. Kurbanlarımızda komşunun, akrabanın, yoksulun, yetimin ve muhtacın hakkını gözetelim. Verdiğimiz kadar kazandığımızı, paylaştığımız kadar zenginleştiğimizi unutmayalım. Bayramların özü sıla-i rahimdir. Bayram günlerini sadece bir tatil fırsatı olarak görmeyelim.  Anne babamız başta olmak üzere büyüklerimizi ziyaret edip hal ve hatırlarını soralım. Vereceğimiz hediyelerle küçüklerimizi sevindirelim. Bayram neşesine hastaları, yaşlıları ve yalnızları ortak edelim. Bayramlar affetme ve kucaklaşma günleridir. Bu günleri fırsat bilerek, kardeşliğimize gölge düşüren çekişmelere, dargınlıklara ve küskünlüklere son verelim. Bayramın huzur ve kardeşlik iklimini hep birlikte yaşayalım. Hutbeme son verirken aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerimize olsun. Bayramımız, hepimiz için nice güzelliklere vesile olsun.” diye konuştu.

Hutbenin ardında vatandaşlar, camide musafahalaşıp, birbirinin bayramını tebrik ederek, toplu olarak dua ettiler.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.