"Çocuğun rol modeli öncelikle ailelerdir"

"Çocuğun rol modeli öncelikle ailelerdir"

Doğru internet kullanımı hakkında açıklamalarda bulunan Bağımlılık Uzmanı Psikiyatr Kültegin Ögel, çocuğun rol modelinin aileler olduğunu söyledi.

Bursa'da günümüzde ailelerin ve çocuklarının aşmakta zorlandıkları en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan ‘Doğru internet kullanımı’ hakkında velilere ve öğrencilere yönelik seminer veren Prof. Dr. Kültegin Ögel, toplumun yapısının değiştiğini belirtti.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde konuşan Kültegin Ögel, “Bilgisayar teknolojisi insan hayatına girdiğinden ve internet toplumda yaygınlaştığından beri artık başka bir çağda yaşıyoruz. İnternet tüm toplumsal yapımızı değiştirdi diyebiliriz. Her geçen gün hızla gelişen bir internet teknolojisiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla çocuğu olan tüm ailelerin sevse de sevmese de internet teknolojisi hakkında fikir sahibi olması gerekiyor.” dedi.

Bilgisayar, telefon ve tabletlerin birer araç olduğunu dile getiren Ögel, “Bu noktada önemli olan çocuğun ya da gencin onunla ne yaptığıdır. Anne ve babalar esas olarak buraya odaklanmalı ve konuya böyle yaklaşmalılar.” ifadelerini kullandı.

Şiddet içeren oyunların çocukta şiddete yol açıp açmayacağı konusuna da değinen Ögel “Şayet çocukta şiddet eğilimi varsa, bu tür oyunlar çocuğu da şiddete yöneltebilir. Bu noktada ailelerin çocuklarına vermiş olduğu eğitim önemlidir. İnternet ya da bilgisayar oyunları hiçbir zaman için çocuğa rol model olmaz. Çocuğun rol modeli öncelikle ailelerdir.” şeklinde konuştu.

Anne ve babalara çocuklarının bilgisayar ve internet bağımlılığı ile ilgili önerilerde bulunan Ögel, “Anne-babalar bilgisayar kullanımını, interneti sınır koyabilecekleri bir şey olarak görmüyorlar. İnternet ya da bilgisayar boş zamanların değerlendirileceği bir şey değildir. Gerçek hayatta her şeyin bir süresi ve zamanı vardır. Buradaki sihirli sözcük sınır koymaktır. Çocuklarınıza bilgisayar ve internet kullanımında sınır koyun.” dedi. (İLKHA)  


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.