1. HABERLER

  2. YAŞAM SAĞLIK

  3. Çocuklarda uyku problemlerine dikkat!
Çocuklarda uyku problemlerine dikkat!

Çocuklarda uyku problemlerine dikkat!

Çocuklarda uyku bozuklukları, sık uyanma, kâbus görme ve gece korkuları pek çok nedenle ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarının iyi takip etmesi ve uzman bir hekime başvurulması gerektiğini söylediler.

A+A-

Çocuklarda uyku bozuklukları, sık uyanma, kâbus görme ve gece korkuları pek çok nedenle ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar, Annenin huzursuz ve stres altında olması çocuklarda uyku kalitesinin düşüren önemli faktörlerin başında geldiğine belirttiler.

Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doçent Doktor Mustafa Taşkesen, çocuklarda uyku problemleri hakkında bilgi vererek, anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

Uyku apnesi, dikkat eksikliği ve obezite uykusuzluğa yol açabileceğini ifade eden Taşkesen, çocuklarda uyku sürelerinin yaşa göre değiştiğini ve yeni doğan bebeklerin günün yaklaşık 16-18 saatini uyku ile geçirdiğini, bu sürede bebek büyüdükçe uykunun giderek azaldığını söyledi.

Taşkesen, “Ergenlikte ise bu süre 7-9 saat arasında değişmektedir. 5-6 yaşına kadar çocukların gündüz uyuması gerekirken, bu yaştan sonra çoğunlukla buna ihtiyaç duyulmaz. Çocuklarda uykusuzluğun en önemli nedenleri arasında; kolik sancılar, gece beslenme, reflü, diş çıkarma, geniz eti büyümesi, uyku apnesi, horlama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm, astım, ilaç kullanımı, çeşitli akciğer ve solunum problemleri, nörolojik problemler, obezite, akut üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik hastalıklar, annedeki stres düzeyi, gebelik dönemi depresyonu, aile içi sorunlar, çocukta zor mizaç, duygusal aşırı tepkisellik ve bakıcıların uyku uygulamaları arasında tutarsızlıkları sayılabilir.” dedi.

“Uyku problemleri ilk 2 yaşta daha sık yaşanıyor”

Uyku sorunları tüm çocukluk çağı boyunca farklı şekillerde ortaya çıkabildiğini söyleyen Taşkesen, "En sık ilk 2 yılda görülmektedir. İlk 3-5 ay kolik sancılar, yetersiz beslenme gibi nedenlerle uyanma, huzursuzluk oluşurken; daha sonra ise en sık olarak uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede zorluk yaşanmaktadır. Normal günlük uyku düzeni bozulmuş, sık uyanan, fazla uyuyan, uyanınca avutulmakta ve tekrar uykuya dalmakta zorluk çeken çocuklarda altta önemli bir hastalık olabileceği akla gelmelidir. Özellikle uykudan uyandıran ağrılarda daha dikkatli olunmalıdır. Böyle durumlarda ebeveynlerin çocuklarını iyi takip etmesi ve uzman bir hekime başvurulması gerekir.” ifadelerini kullandı.

“Bebeğinizin kendi kendine uyumasına imkân verin”

Bebeklerin kısa süreli uyumaları ve sık sık uyanmalarının nedeniyle bazı annelerin paniğe kapılarak bebeğin kendi kendini sakinleştirme yeteneğini oluşturmasının zorlaştırdığını belirten Taşkesen,"Bu durum özellikle çalışan annelerde daha sık görülmektedir. Bebekle birlikte uyumak alışkanlığı toplumda sık görülen bir durumdur. Ancak kendi odasında yalnız uyuyan bebeklerin ebeveynleri ile beraber uyuyan bebeklere oranla daha az uyandığı bilinmektedir. Çocuklarda uyku problemini tanımlamak ve sorunun ciddiyetini ortaya çıkarmak için başlıca yapılması gereken tedavi, altta yatan bir sorun varsa onu tanımlamak ve çözmeye çalışmaktır. Örneğin; uyku apnesi olan, gece sık sık uyanan, ağzı açık uyuyan ve horlayan bir çocukta sorunun geniz eti büyümesine bağlı olabileceğini ve bu durumda ameliyat gerekebileceğini unutulmamalıdır. Bunun dışında altta organik sorunun olmadığı durumlarda ailelere çeşitli önerilerde bulunulabilir.” şeklinde konuştu.

“Ailenin imkânları uygun ise çocuk ayrı bir odada ve yatağında uyutulmalıdır”

Taşkesen,"Çocuk uykuya dalmadan önce en sevdiği oyuncağı veya battaniyesini yanına alabilir, masal okunabilir, şarkı ya da ninni söylenebilir, banyo yaptırılabilir. Odanın sessiz ve loş olması, çocuğun dikkatini çekebilecek ses, görüntü olmaması önemlidir. Uyuma ve uyanma zamanı haftanın yedi günü mümkünse sabit veya yakın olmalıdır. Çocuğun uyku saatlerinin düzenli olması, uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır. Her seslendiğinde çocuğun odasına gidilmemeli, odanın dışında veya kapısında durarak onunla konuşulmalıdır. Gece korku içinde uyanan çocuğun yanına hızlıca gidilmeli ve kendisinin hep yanında olduğunuzu hissettirip güven verilmelidir. Bu sırada anne çocuğu yanına almamalı ancak onu sakinleştirip tekrar uyuması için destek olmalıdır.” şeklinde tavsiyelerde bulundu. (İLKHA) 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.