Çocuklarınızı karne notuyla değerlendirmeyin

Çocuklarınızı karne notuyla değerlendirmeyin

Eğitim-Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, 2019-2020 eğitim öğretim yılı, yarıyıl tatili ve karne notu hakkında öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulunarak, karne notunun başarı ölçütü olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır'da 490 bin öğrenci ve 26 bin öğretmenin 15 günlük ara tatile girmesine sayılı günler kala özellikle öğrencilerde karne heyecanı başlamış durumda. Öğrencinin dönem boyunca derslerde göstermiş olduğu performansı notlarla simgeleyen karneler, öğrenciler kadar velileri de ilgilendiriyor.

Öğrencinin dönem boyunca bazı derslerde yeteri kadar başarı sergileyememesi, doğal olarak karneye yansırken söz konusu notlar birçok veli tarafından farklı yorumlanıp yanlış tutum ve davranışlara sebep olabiliyor

17 Ocak Cuma günü başlayacak yarıyıl tatili için öğrencilere ve özellikle karne notları açısından velilere, önemli tavsiyelerde bulunan Eğitim-Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, karne notunun başarı ölçütü olarak kabul edilmemesi gerektiğini, karne notlarında ailelerin de önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Tatilde, Kur'an ve sünnet çizgisindeki yayınlardan istifade edilmelidir"

" Karne notunda bir başarı düşüklüğü varsa öğrencilerin aileleri bu sorumluluğu üstlenmelidir. Tatil dönemi süresince ailelerin, çocukları ile güzel ve kaliteli vakit geçirmeleri gerekir. Ara tatil bir yenilenme fırsatı vereceğinden eksiklikler varsa bunlar da giderilmelidir. Tatilde kitap okuma kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle değer dünyamıza hitap eden kitaplardan istifade edilmelidir. Çünkü bakıldığı zaman toplumda değerler noktasında ciddi bir örselenme açıktır. Bu nedenle de Kur'an ve Sünnet çizgisindeki yayınlardan istifade edilerek bu açık kapatılmalıdır. Çocuklarının başarı durumu nasıl olursa olsun onları oldukları gibi sevmeleri ve oldukları gibi değer vermeleri gerekiyor. Çocuklarına her bakımdan destek olmaları gerekmektedir. Ayrıca ailelerin, eğitim-öğretimin ikinci yarıyılına başlayacak çocuklarının dinlenmiş ve motive olmuş bir halde başlamalarına katkı sunmaları önemlidir." ifadelerini kullandı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.