Çocukluk çağı obezitelerine dikkat

Çocukluk çağı obezitelerine dikkat

Çocukluk çağı obezitesi hakkın uyarılarda bulunan Diyetisyen Rıdvan Arslan konu hakkına bilgiler verdi.

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan ve tüm dünyada hızla artma eğiliminde olan çocukluk çağı obezitesi, modern çağın getirdiği yeni hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarının olumsuz etkilerinin bir ürünüdür.

İşlenmiş besine erişimi ve tüketimi arttıran, taze besin tüketimini ve besinleri hazırlama süresini azaltan, fiziksel aktivite için daha az zaman ve daha az alan sağlayan değişikler özellikle yaşam tarzında büyük farklılıklara yol açmaktadır. Bu değişimlerden en çok etkilenen gruplardan biri çocuklar... Çocukların özellikle paketlenmiş aşırı şeker ve yağ içeren yiyeceklere ve içeceklere olan ilgisi ve teknolojik gelişmelerle birlikte bilgisayar, televizyon gibi araçlar ile daha fazla zaman geçirerek hareketsiz bir yaşam sürdürmeleri çocukluk çağında obezitenin en önemli güdüleyicisidir.

Obez çocukların büyük bir kısmı yaşamlarına obez yetişkinler olarak devam etmekte ve obezitenin neden olduğu tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık sorunlarının görülme sıklığı maalesef artmaktadır.

Peki çocuğun sağlığı için nelere dikkat edilmelidir?

1. Çocuğunuzu bir spor dalına yönlendirin

Obezitenin en büyük destekçilerinden biri hareketsiz yaşamdır. Çocuğunuzu spor yapabileceği bir branşa yönlendirmek, hatta mümkünse birlikte spor yapabileceğiniz bir aktivite belirlemek, obeziteyi önlemek veya çözmek için atabileceğiniz en etkili adımlardan biri olacak ve ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz bir zaman dilimi olacak.

2. Siz cips yerken çocuğunuzdan meyve yemesini beklemeyin

Çocuğunuz sergilediğiniz her davranış gibi beslenme şeklinizi de örnek alır. Ona iyi bir örnek olmalı ve doğru beslenme alışkanlıklarını öğretmelisiniz. Çocuğunuzun meyve yemesini beklerken siz cips yemeyin.

3. Çocuğunuzun iştahını kontrol edememesinin nedeni uykusuzluk olabilir

Yeterli uyku, tokluk sinyali veren leptin hormonunun artmasına ve açlık sinyali veren ghrelin hormonunun azalmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun 6-12 yaş aralığında 9-12 saat, 13-18 yaş aralığında ise 8-10 saat uyuduğundan emin olun.

4. Şekerli içeceklere dikkat!

Şekerli içecekler konusunda dikkatli olun. Yapılan birçok çalışmada şekerli içecek tüketimiyle çocukluk çağı obezitesi arasında ilişki saptanmıştır. Hazır meyve suları, kola, gazoz, hazır çikolatalı sütler gibi yüksek şeker ve kalori içeren içecekler yerine su, ayran, sade süt gibi içeceklerin içilmesi teşvik edilmelidir.

5. Paketli gıdalar yerine atıştırmalığınızı kendiniz yapın

Paketli gıdalar yerine ev yapımı atıştırmalıklar hazırlayın. Reklamlar, ilgi çekici ambalajlar, kullanılan katkı maddeleri, yüksek miktarda şeker ve yağ içeren gıdaların yarattığı lezzet algısı nedeniyle çocukların büyük bir kısmı cips, kraker, kek gibi işlenmiş gıdaları sıklıkla tüketiyor. Bunun yerine evde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak çocuğunuza sunmanız, bu tür gıdaların tüketiminin azalmasına yardımcı olabilir.

6. Kahvaltıyı atlamayın

Araştırmalar, öğün atlamanın özellikle kahvaltının yapılmamasının obeziteye yatkınlığı artırdığını göstermektedir. Çocuğunuzun kahvaltıda lif ve protein açısından zengin yiyecekler tüketmesi, tokluk hissini artırarak aşırı yeme ataklarını önleyecektir. Yumurta, peynir gibi protein kaynakları ve domates, salatalık gibi taze sebzeler ile yulaf, tam buğday ekmeği gibi lifli tahıllar tercih edilebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.