Coronavirus fırsatçılarının önüne geçebilmek için üretilen maskeler ücretsiz dağıtılacak

Coronavirus fırsatçılarının önüne geçebilmek için üretilen maskeler ücretsiz dağıtılacak

Tatvan Belediye bünyesinde açılan kurslarda sanatsal faaliyet yürüten kadınlar, dünyayı etkisi altına alan Coronavirus (Covid-19) salgınından korunmak amacıyla ihtiyaç duyulan maskelerin üretimine başladı.

Coronavirus salgınından korunmak için ülke genelinde kullanmak üzere kolonya, dezenfektan, maske üretiminde seferberlik başlatıldı.

Tatvan Belediyesi Kültür Sanat ve Spor Merkezi’nde ihtiyaçları karşılamak amacıyla bez maske üretimi başlatıldı. Belediye gerekli araç ve gereçleri temin ederken, kurs hocaları ise gönüllü olarak maske üretimi eğitimi vermek amacıyla kursa katıldı. Sosyal mesafenin korunduğu ve katılımın düşük sayılarla devam ettiği kursta gönüllü kursiyerlere bez maske üretimi eğitimi verildi. Bir günlük eğitim alan kursiyerlerin evlerinde maske üretimine devam edecek.

İlk etapta 20 bin maske üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, gönüllü olarak eğitim veren ve üretime katılan kurs hocaları ile kursiyerlere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Geylani, “Şu an belediyemiz bünyesindeki Kültür Sanat ve Spor Merkezi’ndeyiz. Burayı 2019 yılında hizmete açmıştık. Bayanlar buradaki kurslara ve spora katılıyordu. Dünyayı etkisi altına alan virüs salgınından dolayı tedbir amaçlı olarak buradaki faaliyetleri durdurup, bu merkezi geçici olarak kapatmıştık. Ülkemizde de görülen salgından dolayı ihtiyaç duyulan maske üretimi için kurs hocalarımızın talebi oldu. Bu talebi değerlendirmeye aldık ve maske üretimi için gerekli olan malzemeleri temin ettik. Bu malzemeleri işlemek için burada araç gereç ve makinelerimiz mevcut zaten. Burada sosyal mesafe korunarak ve hijyen ön planda tutularak eğitim amaçlı maske üretimine başlandı. Salgından dolayı sayı az tutuluyor ve birkaç saat ya da gün için eğitimi tamamlanan gönüllü kursiyerler, üretime evlerinde devam edecek. Üretilecek olan maskeler öncelikli olarak sahada çalışma yürüten belediye ekiplerine dağıtılacak. Ardından risk gurubunda olan 60 yaş üzeri yaşlılarımız ile kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz şekilde dağıtacağız.”

Maske üretimine gönüllü olarak katılan kadınlardan Gülnur Gültekin ile Pınar Işık ise, çalışmalarına evde devam edeceklerini belirterek, kesim ve dikim sonrası lastik takıp ütü yaparak maske ürettiklerini söylediler.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.