Coronavirus salgını nedeniyle uçuşu iptal edilenlere yeni haklar tanındı

Coronavirus salgını nedeniyle uçuşu iptal edilenlere yeni haklar tanındı

Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik'te (SHY-YOLCU) Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazete'de yayımlandı.

3 Aralık 2011 tarihli ve 28131 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’e (SHY-YOLCU) 20'nci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklendi.

"GEÇİCİ MADDE 1 – (1) COVID-19 salgını nedeniyle 5/2/2020 tarihinden itibaren uçuşun iptal edilmesi durumunda, bu iptaller sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi 8'inci, 9'uncu ve 10'uncu maddelerde yer alan hükümlerden uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ay sonuna kadar muaftır.

(2) COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir.”

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler