Cudi Dağı'na 40 ceylan bırakıldı

Cudi Dağı'na 40 ceylan bırakıldı

Şırnak'ta Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan "Gazella gazella" türü 40 ceylan doğaya bırakıldı.

40 adet ceylan, Şanlıurfa'daki 75'nci Yıl Ceylan Üretme İstasyonu'ndan Silopi ilçesine getirildi. Üçağaç köyüne bağlı Bestebelaka mezrasında, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Cizre Kaymakamı Mehmet Tunç, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3'üncü Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek'in katıldığı programda ceylanlar doğaya salındı.

Vali Pehlivan, Nuh'un Gemisi'nin bulunduğu yer olan Cudi Dağı'nın tarihsel önemine dikkat çekti.

Geçen yıl Şanlıurfa'daki 75'nci Yıl Ceylan Üretme İstasyonu'ndan getirilerek Cudi Dağı'na salınan 50 ceylan sayısının, yavrulayarak 65'e çıktığını belirten Pehlivan, "Bugünde Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzün himayesinde 40 ceylanı doğayla buluşturmak üzere bir araya geldik. Dolayısıyla toplam ceylan sayısı bir yıl içerisinde 105'e ulaştı. Bu ceylanların yarısı dişi yarısı erkek." diye konuştu.

Cudi Dağının insanlık tarihi açısından önem taşıdığını aktaran Pehlivan, "Cudi Dağı, biyolojik çeşitliliği ile hayvan çeşitliliği itibari ile son derece zengin. Bu nedenledir ki, burayla ilgili milli park projesini geçen yıl başlattık." dedi.

Köylüler ise ceylanların doğaya bırakılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, yetkililere teşekkür etti.


Cudi Dağı'na 40 ceylan bırakıldı

Cudi Dağı'na 40 ceylan bırakıldı

Cudi Dağı'na 40 ceylan bırakıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.