Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde aşı sıkıntısı var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde aşı sıkıntısı var

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde şu anda aşı sıkıntısı var, aşı bulamıyorlar. Biz ise hamdolsun şu anda aşı konusunda attığımız adımlarla, yaptığımız ödemeyle süratle aşılarımızı aldırmaya başladık." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Sosyal Atama Töreni’ne katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün devlet korumasında yetişmiş 193 genç ile 2 bin 140 engelli vatandaşın ve 370 gazi ve şehit yakınının atamasının yapılacağını bildirdi.

Ataması yapılanlara başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, Anayasa’da belirtilen sosyal devlet niteliğinin tezahürü olan bu uygulamanın fiiliyata dönüştürülmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

"Geleneğimizde devlet diğer pek çok vasfının yanı sıra kimsesizlerin de kimsesidir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vefat veya çeşitli sebeplerle ailelerini kaybeden evlatlarımıza sahip çıkmak, onlara analık babalık yapmak devlet olarak boynumuzun borcudur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde devlet korumasındaki çocukların topluma uyum sağlayabilecekleri iklimden yoksun olduklarını hatırlatarak sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak devlet korumasındaki çocukların yetiştirilme modelini baştan sona değiştirdiklerini kaydetti.

"Koruyucu aile sistemine özel önem veriyoruz"

Çocukları çok büyük yurtlarda, koğuş sisteminde barındırmak yerine ev düzenine geçerek bu evleri de mahalle içlerinde açtıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çocuklarımızın diğer ailelerin çocukları ile aynı okula gitmesini, aynı sokakta oynamasını, aynı atmosferi teneffüs etmesini sağlamaya çalıştık. Bugüne kadar 111 çocuk evi sitesi, bin 193 çocuk evi ve 65 çocuk destek merkezi oluşturduk. Buralarda görev yapacak personelimizi özel eğitime tabi tuttuk. Hâlihazırda 13 bin 524 çocuğumuzun bakımını aile ortamına en yakın şekilde hazırladığımız bu evlerde sürdürüyoruz." bilgisini paylaştı.

Ailelere destek vererek çocukların mümkün olduğunca kendi anne, babaları veya yakınları ile yaşamasına özen gösterdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 18 yılda ailelere verilen desteklerle 652 bine yakın çocuğun ailesi yanında hayatını sürdürmesini temin ettiklerini, son sekiz yılda yüzde 86'sı doğrudan annelere olmak üzere bu amaçla 6,9 milyar lira destek ödemesi yaptıklarını söyledi.

Koruyucu aile sistemine özel önem verdiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda 7 bin 864 çocuğun çok hassas bir şekilde tespit edilen ve sıkı şekilde denetlenen koruyucu ailelerin yanında hayatlarına devam ettiğini, üstelik bu çocuklardan 795'inin de özel gereksinimi olan çocuklar olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimsesiz çocukları evlat edinen ailelere özellikle şükranlarını sunduğunu belirterek şöyle devam etti: "Devlet korumasındaki çocukların kamuda istihdamı 1988'den beri sürüyor. Biz 2014'te bu çocuklarımızın kamudaki istihdamını merkezi yerleştirmeye dönüştürerek işlerini kolaylaştırdık. Ayrıca istihdamın, eğitim düzeylerine göre kendi branşlarında olmasını da temin ettik. Hükûmete geldiğimizde kamuda işe yerleştirilen devlet korumasındaki çocuk sayımız 21 bin 300'dü. Bugün bu sayı 55 bini aşmıştır. Sadece son 2,5 yılda 7 bine yakın evladımızı kamuya yerleştirdik. Hayata geçirdiğimiz teşvik uygulaması ile 4 bin 600'e yakın gencimizin de özel sektörde istihdamını sağladık. Kimsesiz çocuklarımız için kamudan yaptığımız her kuruş harcamayı bu devletin başının gözünün sadakası olarak görüyoruz. İnşallah 'aile yanında destek ve Koruyucu Aile gibi uygulamaları daha da yaygınlaştırarak hem hiçbir adımızın sessiz kalmamasını hem de toplumdan kopmaması temin etmekte kararlıyız."

"Engellilerine sahip çıkan toplum yıkılmaz bir bünyeye sahip demektir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir toplumun vicdanını ölçmenin en kestirme yolunun engellilere olan davranışa bakmak olduğuna işaret ederek, "Engellilerine sahip çıkan toplum yıkılmaz bir bünyeye sahip demektir." ifadesini kullandı.

Türkiye’de bu konuda yıllarca doğru politika geliştirilemediği için vicdanları sızlatan görüntüler yaşandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, engellilerin toplumdan izole bir şekilde evlerinin dört duvarı arasında yaşamaya mahkûm edildiklerini, hükûmete geldikten sonra üzerinde en çok durdukları ve yakın takibini yaptıkları hususlardan birinin de engellilerin topluma kazandırılması faaliyetleri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2005 yılında Engelliler Kanunu’nu çıkarttıklarını, hemen ardından da Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni imzaladıklarını anımsatarak, "Günlük hayatını idame ettirmek için başka bir kişinin desteğine ihtiyaç duyan engellilerimize bakım hizmeti sunmaya veya bakımlarına destek olmaya başladık. Bugün 536 bine yakın engellimize aileleri yanında bakım desteği sağlıyoruz. Ayrıca, resmî ve özel 541 merkezde 29 bine yakın engelliye yatılı bakım hizmeti veriyoruz" diye konuştu.

Engellilerin ihtiyaç duydukları tüm sağlık hizmetlerinin genel sağlık sigortası kapsamında karşılandığını, engelli raporlarının elektronik ortamda tüm kurumlar tarafından görülebilmesini temin ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam meselesinde de devrim niteliğinde adımlar attıklarını, kamu kurumlarındaki memur kadrolarının engellilere tahsiste olan yüzde 3’ünün etkin şekilde kullanılabilmesi için merkezi yerleştirmeye dayalı bir sistem kurduklarını aktardı.

"Kamudaki engelli kontenjanlarının doluluk oranını yüzde 82 seviyesine kadar çıkardık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2002 yılında yalnızda 5 bin 777 olan engelli memur sayımızı, 58 bin 319’a yükselttik. Böylece kamudaki engelli kontenjanlarının doluluk oranını yüzde 82 seviyesine kadar çıkardık. Tayinden yer değiştirmeye iş yerindeki görev dağılımından mesai düzenine kadar her konuda engellilerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Tüm bu gayretlerimiz sayesinde engellerimizin her alanda aktif şekilde hayatın içinde yer aldıklarına şahit oluyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de engellilerimize hizmet vermeye daima yanlarında olmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

"İlk etapta 50 milyon doz aşı ülkemize gelecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye’nin sahip olduğu hizmet altyapısının gücü ve sosyal devlet vasfının genişliği kriz dönemlerinde çok daha iyi ortaya çıkıyor. Salgın döneminde sadece sağlık altyapımızın ve genel sağlık sigortamızın gücünü görmekle kalmadık, aynı zamanda sosyal destek sistemimizin kapsayıcılığını da test ettik. Neredeyse bir yıla yaklaşan salgın döneminde hamdolsun yüreklerimizi yakacak ne sağlık krizi ne de sosyal çöküntü görüntülerine şahit olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde 46 milyar lirayı geçen sosyal koruma kalkanı ödemeleri ve geniş bir alanda verilen desteklerle Türkiye’nin ayakta kalmasını sağladıklarını belirterek, "Bakın dünyanın en gelişmiş ülkelerinde şu anda aşı sıkıntısı var, aşı bulamıyorlar. Biz ise hamdolsun şu anda aşı konusunda attığımız adımlarla, yaptığımız ödemeyle süratle aşılarımızı aldırmaya başladık ve ilk etapta inşallah 50 milyon doz aşı ülkemize gelecek ve süratle de aşılamayı başlattık, şu anda devam ediyor." diye konuştu.

Dünyanın en müreffeh ülkelerinden dahi yürek burkan sahnelerin görüldüğü bir süreci Türkiye’nin en az sıkıntıyla geride bırakmayı başardığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın bütçesinde sosyal destek harcamaları için ayrılan rakamın 81 milyar lirayı geçtiğini, her kesimden vatandaşın ihtiyaç duyduğu, her an yanında olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ataması gerçekleştirilecek vatandaşlara hayırlı olması temennisini yineleyerek konuşmasını tamamladı.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İstanbul Saray Çocuk Evleri sitesinden Nuray Ariz ve Furkancan Gürel tarafından yapılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öpen bir çocuğun olduğu bir yağlı boya tablo hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve beraberindekilerle butona basarak yerleştirme işlemini başlattı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.