1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Cumhurbaşkanı: ÖSO Kuvâ-yi Milliye güçleri gibi bir oluşumdur
Cumhurbaşkanı: ÖSO Kuvâ-yi Milliye güçleri gibi bir oluşumdur

Cumhurbaşkanı: ÖSO Kuvâ-yi Milliye güçleri gibi bir oluşumdur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli unsurlardan oluştuğunu söylediği ÖSO için "Bizim Kurtuluş Savaşımızdaki Kuvâ-yi Milliye güçleri gibi bir oluşumdur." ifadesini kullandı.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, CHP'den gelen ÖSO açıklamalarına yanıt verdi. Erdoğan, milli unsurlardan oluştuğunu söylediği ÖSO için "Bizim Kurtuluş Savaşımızdaki Kuvâ-yi Milliye güçleri gibi bir oluşumdur." ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın gündeminde Afrin'de yürütülen operasyon, hedefinde ise CHP vardı.

CHP'den gelen ÖSO açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan "Ana muhalefet ekibinin sıra ÖSO'ya gelince bir anda nevirleri dönüyor. Dünyada hiçbir devletin hiçbir istihbarat kurumunun bulamadığı gerçeği keşfetmişler. ÖSO bir terör örgütüymüş. PYD'ye parti diyenlerin ÖSO'ya terör örgütü demeleri bizi şaşırtmaz ama bazılarının kafasını karıştırır." dedi.

'ÖSO'nun terör örgütü olmadığını, vatanlarını savunan her etnik kökenden insanın bulunduğu milli bir yapı olduğunu' söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"ÖSO'ya 'terör örgütü' diyenler, başını iki elinin arasına alsın düşünsün. Benim Mehmet'imle beraber kendi topraklarını koruma savaşını yapanlara böyle bir yakıştırmanın ne kadar alçakça olduğunu görmek lazım. Bu operasyonda ÖSO şu ana kadar 614 şehit vermiştir. 2 binin üzerinde de gazisi vardır. ÖSO Zeytin Dalı Operasyonu'nda 16 şehit 100 gazi vermesine rağmen mücadelesini kahramanca sürdürmektedir. Bizim de Mehmetçiğimiz olarak şehitlerimiz var. Zeytin Dalı Operasyonu'nda şu ana kadar bizler de şehitler verdik. Burada ÖSO'nun şehitleri var. Toplamda 646 teröristi etkisiz hale getirdik. Şu anda Burseya Tepesi düştü. Yakın tepeleri dağları da Mehmetçiğimiz ÖSO ile birlikte düşürmenin adımlarını atıyor. ÖSO kendi vatanlarını korumak için organize olmuştur. Bizim Kurtuluş Savaşımızdaki Kuvâ-yi Milliye güçleri gibi bir oluşumdur."

“Operasyonları ‘sivil katliamı’ diye sunmak için birbirleriyle yarışıyorlar”

Ana muhalefet partisi yöneticilerinin, önce "terör örgütlerine" verdiği açık desteğin hesabını vermesi gerektiğini, kimlerle hangi yollarda nasıl yürüdüklerini milletin gördüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin, ‘YPG, terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur.’ açıklamasını hatırlattı. CHP liderinin, PKK'nin Suriye kolu olan ve şu anda Afrin operasyonunu yürüten Türkiye askerine kurşun sıkan, sınır ötesinden yaptığı saldırılarla vatandaşların canına, malına, ibadethanesine kasteden YPG’yi savunduğunu söyledi.

Söz konusu parti yetkililerinden birinin ‘PYD bir terör örgütü değildir.’ diyerek hükümete PYD’den rahatsızlığının sebebini sorduğunu, bir başka yetkilisinin, ‘CHP nasılsa PYD de öyle bir siyasi partidir, bu gerçeği söylemekten çekinmemeliyiz.’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi milletvekillerinin, Türkiye’nin "teröristlere" yönelik operasyonlarını dünyaya "sivil katliamı" diye sunmak için birbirleriyle yarıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin, FETÖ’cüleri Ankara’dan İstanbul’a yürüyecek kadar çok sevdiğini, çukur kazan "teröristleri" ‘barikat kuran arkadaşlar’ diye takdim ettiğini belirtti ve “Bölücü terör örgütünün siyasi uzantısıyla öyle iç içe geçmiş durumdalar ki ortak eylemden seçime ortak girmeye doğru şu anda gidiyorlar; hayırlı olsun, çok isabetli olur, yeter ki böyle bir kararı alsınlar. Atalarımız, ‘iki çıplak bir hamama yakışır.’ derler, şimdi bunlar da böyle. Bunlara da her türlü ortaklık, her türlü birliktelik yakışır.” değerlendirmesinde bulundu.

“PYD’ye ‘parti’ diyenlerin ÖSO’ya ‘terör örgütü’ demesi bizi şaşırtmaz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “FETÖ’ye avukatlık yapan, HDP ile kanka olan, PKK’nın izinden giden, PYD’ye övgüler savuran ana muhalefet ekibinin sıra Özgür Suriye Ordusu’na gelince bakıyorsunuz bir anda bunların nevri dönüyor. Dünyada hiçbir devletin, hiçbir istihbarat kuruluşunun, hiçbir insan hakları örgütünün bulamadığı bir gerçeği bunlar keşfetmişler. Neymiş? ÖSO bir terör örgütüymüş. PYD’ye ‘parti’ diyenlerin ÖSO’ya ‘terör örgütü’ demesi bizi şaşırtmaz, ama birilerinin kafasını karıştırabilir. Onun için burada altını çizerek ifade edelim ki Özgür Suriye Ordusu terör örgütü değil kendi vatanlarını savunan, içinde her meşrepten, her inançtan, her etnik kökenden insanın bulunduğu millî yapıdır. Yine bunların kimi zaman açıktan, kimi zaman fısıltıyla söyledikleri bir husus var. Buldukları her fırsatta, ‘Ülkemizdeki Suriyeliler niye kendi vatanlarını savunmak için savaşmıyor da, biz oraya gidiyoruz?’ diye sürekli el altından fitne yayıyorlar. Biz Arabıyla, Kürdüyle, Türkmeniyle Suriye’deki kardeşlerimizin orada yedi yıldır nasıl bir mücadele verdiğini gayet iyi biliyoruz. Ey CHP, siz bunu bilemezsiniz. Siz sadece size sufle edilen yalanlar neyse onlarla hareket edersiniz.” (İLKHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.