Deprem sürecinde çocuklarda görülen kayıp ve yas sürecinde ne yapılmalı?

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde çocukların özellikle toplu ölümlere şahit olduğunu belirten Psikolog Hatice Köroğlu, ölümün çocuklarla birebir konuşulması gereken konulardan olduğunu ifade ederek çocuklarda kayıp ve yas sürecini anlattı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde başta depremzedeler olmak üzere toplumun geneli psikolojik anlamda etkilendi. Yaşanan depremlerden en çok da çocuklar etkilendi.

Depremde yakınlarını kaybeden çocukların kayıp ve yas sürecine girdiğini belirten Çocuk ve Ergen Terapisti Psikolog Hatice Köroğlu, ölümün çocuklarla birebir konuşulması gerektiğine işaret etti.


Çocuğa ölüm hakkında yaşına uygun bir dürüst ve güvenilir bir bilgi verilmesi gerektiğini söyleyen Köroğlu, çocuğun duygularını bastırmadan ve duygu yoğunluğuna maruz bırakmadan dengeli bir süreçte ölüm haberinin verilebileceğini aktardı.

Anne veya baba gibi yakınının ölüm haberinin alan çocuklarda ilk başta inkâr görülebileceğine dikkat çeken Köroğlu, çocukta bir süre sonra ağlama krizlerinin de görülebileceğini söyledi.

Köroğlu, deprem sürecinde çocuklarda görülen kayıp ve yas süreci hakkında İLKHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

"Çocuklar ölümle çokça yüz yüze geldi"