Dijital platformların ve elektronik cihazların etkileri nelerdir?

Dijital platformların ve elektronik cihazların etkileri nelerdir?

Dijital platformların ve elektronik cihazların sosyal hayattaki olumsuz etkilerine değinen Davranış Bilimleri Uzmanı ve Eğitimci Korkut Daban, cihazlarda bulunan kameraların kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bilim ve teknolojinin hızla gelişmesinin ardından ortaya çıkan sosyal medya ve dijital platformların, cihazlarda bulunan kameraların tehlike saçtığına dikkat çeken Daban, anne babaların bu tehlikeye karşı çok dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

İLKHA muhabirine konuşan Davranış Bilimleri Uzmanı ve Eğitimci Korkut Daban, dijital platformları, oyunları, cihazları pazarlayan ve bundan menfi çıkar oluşturan yapıların tek hedeflerinin bireysel bilgileri toplamak olduğunu vurguladı.

"Zaman ve süre kısıtı mutlaka olmalıdır"

Kullanılan dijital alanların, platformların kontrolünün tamamen kullanıcıda olmadığını ve her geçen gün bu tehlikenin büyüdüğünü söyleyen Daban, "Son yıllarda dijital platformların devreye girmesiyle beraber kontrol mekanizması çok ciddi bir şekilde bizlerin yani insanların ellerinden çıkmak üzeredir. Zaman zaman bilgisayar kullanırken, biliyorsunuz uzaktan kontrol olayı vardır. Teknik olarak kullanıcı bırakır, karşı taraf o bilgisayarın kontrolünü eline geçirir. Özellikle genç kardeşlerimizin, çocuklarımızın, ergenlerimizin telefon, bilgisayar, tablet yani tüm teknolojik aletleri kullanırken kontrolsüz bir şekilde hareket ettiklerine tanık oluyoruz. Bu kontrolsüzlüğün önüne geçmenin tek yolu dijital araçların dengeli olarak kullanılmasıdır. Bunun için zaman ve süre kısıtı mutlaka olmalıdır." diye konuştu.

"Menfi çıkar oluşturan yapıların tek hedefleri vardır, bireysel bilgileri toplamak"

Sosyal medya ve eğlenceli vakit geçirme adına üye olunan dijital platformların kişisel verileri topladığına ve kullandığına vurgu yapan Daban, "Çocuklarımız bilmeden, boş vakit geçirmek adına özellikle tatil dönemlerinde, geniş zamanlarda oturup telefon veya bilgisayarda oyun oynayabiliyorlar. Dijital platformlar veya bu oyunları kullanan ve yazılımını gerçekleştiren, bunun üzerinden herhangi bir şekilde menfi çıkar oluşturan yapıların tek hedefleri vardır, bireysel bilgileri toplamak. Bugün birçok yerde karşılaşıyoruz, telefonla ilgili elinizde herhangi bir konuda konuşurken, telefon ekranında eğer yemekten bahsediyorsanız yemekle ilgili bir görsel çıkıyor. Bireysel fotoğrafların yani kişilerin kendine ait fotoğrafların, görsellerin hatta videoların hiç olmadık ve umulmadık mekanlarda karşımıza çıktığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

"Kamera kullanımına çok dikkat etmemiz gerekmektedir"

Dijital alanda maruz kalınan durumların sosyal hayata olumsuz yansımalarının etkisini azaltmak için tedbir alınması gerektiğini ifade eden Daban, "Son zamanlarda sürekli şiddete dair haberler okuyoruz, sürekli şiddet olayları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunların hiçbirinin tesadüfî olmadığının aslında tezahürüdür yani bir yansımasıdır. Bu noktada yapmamız gereken öncelikle kamera kullanımına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Neden? Kamerayı bir türlü tanımlayamadık. Biz, kameranın aslında ne olduğunu bilmiyoruz ya da unuttuk diyelim. Peki, soruyorum sizlere, tüm ebeveynlere, bakın sadece genç kardeşlerimize değil. Evlerimizin pencerelerinde neden birden fazla perde var? Güneşlik, gölgelik dediğimiz çok farklı şekillerde. Ev hanımları bunu daha iyi anlayacaktır çünkü dışarıdan bakıldığı zaman gerek gündüz gerekse de gece içerinin görünmemesi içindir. Kullanmış olduğumuz teknolojik aletlerin kameraları, telefonlar veya bilgisayarların kameralarının açık olması demek sadece sizin değil, sizin arka planınızın da açık olması demektir. Aslında biraz dikkat edecek olursak, harem hayatınızı dışa açmaktır." ifadelerini kullandı.

"Bu video oyunlarının dünyanın birçok büyük ülkesi tarafından yasaklandığını biliyor muyuz?"