Dış gebelikte erken teşhisin önemi

Dış gebelikte erken teşhisin önemi

Başlangıcı normal hamileliğe benzeyen ancak gebelik kesesinin rahim içi dışında bir yere genellikle de tüplere yerleşmesi sonucunda oluşan dış gebelik, erken fark edilmemesi durumunda hastada hayati riske neden olabiliyor.

Dış gebeliğin normal şekilde ilerlemesi mümkün değildir. Döllenmiş yumurta yaşayamaz ve büyüyen doku tedavi edilmezse hayatı tehdit eden durumlar oluşabilir. Bu noktada erken teşhis büyük önem arz ediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan konu ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

Dış gebelik nedir?

Hamilelik döllenmiş bir yumurta ile başlar. Normalde döllenmiş yumurta rahmin iç yüzeyine yapışır. Dış gebelik durumunda ise döllenmiş yumurta rahme yapışmaz. Bunun yerine, fallop tüpüne, karın boşluğuna veya servikse yapışabilir.

Hayatı tehdit edecek kanamalara sebep olabileceği için kısa süre içerisinde tıbbi müdahaleye gerek vardır. Dış gebeliğin devam ettirilmesi mümkün olmadığından embriyonun rahim dışarısında bir yere yerleştiği tespit edilir edilmez gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Dış hamileliğin erken tedavisi, gelecekte sağlıklı hamilelikler yaşanabilmesini olanaklı kılar.

Yumurta büyüdükçe semptomlar daha belirgin hale geliyor

Dış gebelik her zaman semptomlara neden olmaz. Sadece rutin bir gebelik taraması sırasında tespit edilebilir. Mide bulantısı ve meme ağrısı normal gebeliklerde de sık görülen semptomlar arasında yer alır.

Dış gebelikte yaygın olarak rastlanan belirtiler;

Karın, pelvis, omuz veya boyunda keskin ağrı dalgaları

Karnın bir tarafında oluşan şiddetli ağrı

Hafif ile şiddetli lekelenme veya kanama  

Baş dönmesi veya bayılma

Rektum üzerine baskı

Kan basıncında düşme

Dış gebeliği oluşturan belirli faktörler

Her kadın dış gebelik riski taşımaktadır. Fakat dış gebeliğin oluşumunu artıran belirli durumlar vardır. Bunlar;

Apandisit ya da geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar

Endometriozis (çikolata kisti)

Daha önce geçirilmiş dış gebelik

Tüplerin bağlanmış olduğu durumlarda oluşan gebelikler

35 yaş üzeri gebelikler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Riskleri azaltmak sizin elinizde

Dış gebeliği önlemenin kesin bir yolu henüz bulunamamıştır. Ancak risk durumu, alınacak tedbirlerle minimize edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye çalışmak gerekir. Aynı zamanda hamilelik döneminde sigara kullanılmamalı. Sigara, risk oranını artırır.

Tedavi teşhis dönemine göre değişkenlik gösterir

Dış gebelik erkenden teşhis edilirse ilaçla tedavi edilebilir. İlaç enjekte edilerek hücre büyümesi engellenir ve büyümüş olan hücrelerin yok edilmesi sağlanır.

Teşhis daha geç bir dönemde yapıldıysa dış gebelik ilaç ile tedavi edilemez, cerrahi bir destek gerekir. Laparoskopik cerrahi ile karın bölgesine müdahale edilir.

Dış gebelik sonrası tekrar dış gebelik olma ihtimali yüksektir. Eğer ilaç tedavisi veya cerrahi sonrası tüplere zarar gelmemişse normal gebelik şansı daha fazla olur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler