1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. ANKARA

  4. Diyanet Başkanı Görmez Ankara’da iftarını gençlerle açtı
Diyanet Başkanı Görmez Ankara’da iftarını gençlerle açtı

Diyanet Başkanı Görmez Ankara’da iftarını gençlerle açtı

Öğrencilikte gençlere, ‘İlerde ne olacaksın?’ sorusunun çokça sorulduğuna dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu soruya “Allah'ın rızasına uygun bir hayat yaşayan bir adam olacağım." diye cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Ankara’da, İmam Hatip liseleri, Fen liseleri, Sosyal Bilimler liseleri gibi birçok liseden 300’ü aşkın öğrenciyle birlikte iftar yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gençlerle birlikte iftar yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Sevgili gençler, bu gönül sofrasını bizlerle birlikte paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

İnsan hayatında en önemli çağın gençlik dönemi olduğunu dile getiren Başkan Görmez, bugünün dünyasına bakıldığında gençlere güzel bir dünya bırakamadıklarını da ifade etti.

Gençlere hatırlatmalarda da bulunan Başkan Görmez, gençlerle buluştuğu iftar sofrasında şunları söyledi;

“Sevgili gençler, biz büyükler size çok güzel bir dünya bırakamıyoruz. Size layık, sizin doya doya yaşayacağınız güzel bir dünya bırakamıyoruz. Bugünün dünyasına baktığımızda her yerde kan ve gözyaşı görüyoruz. Ancak siz sonraki nesle öyle bir dünya bırakacaksınız ki, sizden, ‘Size güzel bir dünya bırakıyoruz’ demenizi istiyorum.”

İnsan hayatının çok önemli olduğuna ancak gençlik hayatının çok daha önemli olduğuna dikkat çeken Görmez, “Sevgili Peygamberimiz, on dört asır önce dünyayı, bütün iyilikleri ve güzellikleri gençlerle kurdu. O gençlerle bir dünya kurdu. Bizim size anlattığımız sahabelerin nerdeyse tamamı sizin gibi gençlerden oluşuyordu. O’na daha çok gençler inanmıştı. Onun için gençlere çok daha büyük görevler düşüyor. Bizim size bırakamadığımız iyi dünyayı inşallah siz kurarsınız. Siz iyi bir dünya kurarsınız ve bu dünyayı bütün bu kötülüklerden kurtarırsınız diye umut ediyorum.” dedi.

Görmez, “Gençlikte Allah’a ibadet etmek O’nun rızasını kazanmaya çalışmak çok daha önemlidir. Peygamberimiz ideal gençleri tarif ederken ‘Neşeyi Rabbine ibadette arayan gençlik’ diye tarif eder. Gençler, insan hayata bir kez geliyor. İkinci kez gelmek isterler ancak bu mümkün olmaz. İnsanın hayatına baktığımızda, önce pek hatırlayamadığı çocukluk dönemi, sonra kendisini tanımaya başladığı ve dünyayı kavramaya, kuşatmaya, dünyayı kurmaya başladığı gençlik dönemi ve daha sonra olgunluk ve yaşlılık dönemi gelir. O yüzden insan hayatında en önemli çağ gençlik çağıdır.” diye konuştu.

“Allah'ın rızasına uygun bir hayat yaşayan bir adam olacağım”

Öğrencilik hayatında gençlere ‘İlerde ne olacaksın?’ sorusunun çokça sorulduğunu hatırlatan Görmez, “Bu soru sorulduğunda şöyle demelisiniz, ‘Ben bütün insanlığa faydalı, bilgili bir insan olacağım. Allah'ın rızasına uygun bir hayat yaşayan, bütün insanlara faydalı işler yapan bir adam olacağım’ Bu çok daha önemlidir.  ‘Ne olmak istiyorsun?’ sorusunun cevabı sadece meslek olmamalı. İyi bir insan olmayı ifade etmek daha önemlidir. İyi bir insan olmak makam ve mevkilerden daha önemlidir.” diye belirtti.

Görmez, iftar programının ardından gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. (İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.