Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı özgürlükler çerçevesinde değerlendirilemez

Ulusal gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı ve gündemdeki diğer konulara değindi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ulusal gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileri ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırının hangi amaçla yapıldığı yönündeki bir soru üzerine Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak buradaki düşüncemiz, her ne amaçla olursa olsun her ne amaçla yapılırsa yapılsın, bu olayın özgürlükler çerçevesinde değerlendirilemeyeceği, inançlara saygı göstermek gerektiği, hiçbir şekilde böyle bir olayın kabul edilemeyeceğidir. Onlar hangi amaçla yapmıştır, niçin engel olunmamıştır, bunların pek çok cevabı olabilir. Hangi amaçla olursa olsun, bu kınanması ve lanetlenmesi gereken bir olaydır.” dedi.

Papalıktan veya Hıristiyan dünyasından İsveç’teki eyleme karşı bir tepkinin gelip gelmediği ve Türkiye’de bu inanca yönelik bir eylemin olması halinde Diyanet İşleri Başkanlığının tepkisinin ne olacağı yönündeki soruyu cevaplayan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

"Savaşta bile insanların mabetlerinin, kitaplarının, din adamlarının, masumların dokunulmazlığı vardır"