Diyanet-Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı Gültekin: "Evlerimiz caminin bir şubesi olmalı"

Diyanet-Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı Gültekin: "Evlerimiz caminin bir şubesi olmalı"

Her yıl milyonlarca Müslüman'ın camilerde ihya ettiği Miraç Kandili, bu yıl Corona virüsü nedeniyle camilerin kapanmasıyla toplu ibadetler yapılamayacak.

Miraç Kandilinin evlerde idrak edilmesi çağrısında bulunan âlimler, vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Diyanet-Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı Salih Gültekin, İLKHA muhabirine, kandilin evlerde en güzel şekilde ihya edilebileceğini söyledi.

Evlerin camilerin bir şubesi haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Gültekin, ailelerin evde birlikte yapacağı ibadetin önemine vurgu yaptı.

Gültekin, "Bugün bu zorlu sürecin yaşandığı bu dönemde, Müslümanlar bu mübarek gün ve geceleri, bir kurtuluş reçetesi ve müjde olarak değerlendirmelidir. Rabbimizin biz kullarına karşı çok merhametli olduğu bilinç ile bu geceyi fırsat bilip evimizde ailemizle beraber bu zor günlerin geçmesi, Mescidi Aksa'nın azade olması, Kabe'nin ve camilerimizde Müslümanların bir araya gelip cemaatle namaz kılacak günlerin gelmesi için dua edelim. Miraç Kandili vesilesiyle Rabbimize, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlayalım. Bize düşen, bu zorlu süreci dinimizin emirleri doğrultusunda Ebu Bekir Efendimiz misali, Allah’ın emir ve yasakları karşısında her daim sadakatle, teslimiyetle bir duruş sergilemektir." dedi.

"Her halimizi hayra çevirmeliyiz"

Camilerdeki ibadet aşkının evlere taşınması gerektiğine dikkat çeken Gültekin, "Corona virüsten dolayı evlerimizden çıkamıyorsak, evlerimizi birer mescit yapıp miracı evlerimizde ihya edelim. İnsanoğlunun evi birçok açıdan mutluluğun merkezidir. Çocuklar evleriyle ve evdekilerle mutludurlar, büyükler de aynı şekilde evleriyle o evdekilerle mutlu ve mesutturlar. Evler sadece içinde ibadet yapılması açısından değil, yapılan her şeyin ibadete benzemesinden dolayı da güzeldir. Ev insanoğlunun mukaddes mekânıdır. Bu sıkıntılı süreç bitinceye kadar, camilerdeki o güzellikleri, o mukaddesliği evlerimize taşımalıyız. Bugün bu gece inanan insanların evleri Allah Teâlâ'nın nurunun indiği, camilerin bir şubeleri olmalı." diye konuştu.

"Evlerimiz cennet bahçelerinden birer bahçe olacaktır"

Konuşmasının devamında Gültekin şunları söyledi: "Şu anda Allah'ın isminin anıldığı evlerimiz Allah’ın evleridir. Hem de başkası zarar görmesin diye. Evlerini cemaatle namaz kılmakla, Kur'an okumakla, zikirle ibadethaneye çevirenler ve meseleyi bu şekilde anlayanlar için evlerimiz cennet bahçelerinden birer bahçe olacaktır. Bu Müslümanlar için büyük bir mutluluk ve kazançtır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Müslümanların Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Miracın âlem-i İslam olarak yükselmemize ve yücelmemize, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularımızın pekişmesine vesile olmasını Yüce Rabbimizden diliyorum."

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.