Diyarbakır Bağlar'da harabe ve kaçak yapılar yıkılıyor

Diyarbakır Bağlar'da harabe ve kaçak yapılar yıkılıyor

Diyarbakır'ın merkez Bağlar Belediyesi yapı kontrol ve kaçak yıkım ekipleri, zamanla sahipleri tarafından terk edildiği için zararlı alışkanlıkların meskeni haline gelen 100 eski yapının yıkımını gerçekleştirdi.

İmar kanunu ve mevzuatına aykırı şekilde inşa edildiği tespit edilen 25 kaçak yapıyı da yıkan ekipler,275 bin nüfuslu eski Bağlar bölgesini adım adım kentsel dönüşüme hazırlıyor.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçe Belediyesi, yıkılmaya yüz tutan eski yapılar ve kaçak yapılaşma ile gündeme gelen ilçede çarpık kentleşme ile mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürüyor. Son bir buçuk yılda bu konuda önemli mesafe kat edilerek harabe yapılar ortadan kaldırıldı, kaçak yapılaşmaya izin verilmedi.

Yılların ihmali olan harabe yapılar ve kaçak yapılar bir bir yıkılarak bulundukları çevrede yaşayan vatandaşlar için güvenli hale getiriliyor. Malikleri tarafından çeşitli nedenlerle terk edildiği için zamanla harabeye dönüşerek mahalle sakinlerinin kâbusu haline gelen yapılar önce tespit ediliyor, ardından da belediye encümen kararı alınarak yıkım işlemlerine başlanıyor.

Vatandaşların şikayetleri yıkımlarda etkili oluyor

Kaynartepe, Muradiye, Fatih, Alipınar, Körhat, Mevlâna Halit, Selahaddini Eyyübi, Şeyh Şamil gibi eski Bağlar bölgesinde yıkılmaya yüz tutan 100 kullanılamaz haldeki yapının yıkımı gerçekleştirilerek bulundukları alan temizlendi.

Bu yapıların zamanla madde bağımlıları ve çeşitli istismarların kol gezdiği mekanlar haline gelmesi dikkat çekiyor. Vatandaşların şikayetleri de yıkım kararlarının alınmasında önemli rol oynuyor. Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun gelenek haline getirdiği mahalle ziyaretlerinde gündeme gelen şikayetler hemen değerlendirilerek işlemler hızlandırılıyor.

Kentsel dönüşüme hazırlık yapılıyor

İmar kanunu ve mevzuatına aykırı şekilde inşa edilen yapılarla da sıkı bir şekilde mücadele eden belediye ekipleri, bu yolla yapılan 25 yapıya müdahale ederek yıkımını gerçekleştirdi.

Eski Bağlar bölgesindeki harabe ve kaçak yapı yıkımları ile ilçenin bu bölümü için planlanan kentsel dönüşümün de alt yapısı hazırlanmış oluyor. Bağlar Belediyesi, Kaynartepe Mahallesi’nde başlaması planlanan kentsel dönüşüm ile ilgili raporu geçtiğimiz aylarda hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunmuştu. Bakanlığın atacağı adımlara göre kentsel dönüşüme başlanması düşünülüyor.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.