Diyarbakır'da tozdan rahatsız olan mahalleli sokağı araç trafiğine kapattı

Diyarbakır'da yaklaşık 2 yıl önce yolun asfaltlanması dökülen mıcırlı toprağın geçen araçlar nedeniyle çıkardığı toz mahalle sakinlerini bunalttı. Mahalleli tepki amacıyla yolu trafiğe kapattı.

Diyarbakır'ın Merkez Kayapınar ilçesi Barış Mahallesi'nde bir sokak 2 yıl önce yaya trafiğine, yaklaşık 4 ay önce de araç trafiğine açıldı.

Trafiğe açılan yolda ekipler asfaltlama çalışması başlattı fakat mahallelinin iddialarına göre soğuk hava koşulları nedeniyle çalışmalar uzadı.

Asfalt öncesi yola dökülen mıcırlı beyaz toprağın üzerinden geçen araçlar nedeniyle sokakta bulunan evlerin toza bulandığını belirten mahalle sakinleri yetkililere seslendi.

Yolu kendi imkanlarıyla sulama ve trafiğe kapatmak için türlü çareler denediklerini belirten mahalle sakinleri, yolun bir an önce asfaltlanmasını ya da asfaltlama yapılana kadar her gün sulanmasını istedi.

Gülfe Çiçek

Yaklaşık 2 yıldır yolun asfalt yapılacağını ama araya kış mevsimi girdiği için çalışmaların yapılmadığını söyleyen Gülfe Çiçek "Biz tüm imkanlarımızla sokağı suluyoruz ama toza çare olmuyor. Yetkililerden tek isteğimiz bu yolu yapsınlar ya da bu Ramazan'da bizi daha fazla mağdur etmeden yolu her gün yıkasınlar. Evde yaptığımız bir işe yaramıyor çünkü ortalık hep toz. Yıkadığımız çamaşırlar tozdan dolayı kirleniyor. Halı yıkamacıyız. Serdiğimiz halılarda aynı şekilde kirleniyor." diye belirtti.

"Buradaki tüm toz ve duman evlerin içine giriyor"

Araçların hızını kesip yola taş bıraktıklarını söyleyen Çiçek "Bu da tam çözüm değil. Yolu sulamamızda bir yere kadar idare ediyor. Sulama yaptığımız alan evimizin cephesi ama sonuçta burada komşularımız da var ve onların sulama imkânı yok. Yetkililerden ricamız bu soruna bir çare bulsunlar ki bizde rahatça çamaşırlarımızı kurutup evimizi havalandırabilelim. Yolu asfalt yapsınlar ya da günde 3 sefer gelip buraları sulasınlar." ifadelerini kullandı.

Abdullah Bey

Cadde üzerinde bulunan site çalışanı Abdullah Bey ise "Burada yaşayan birçok kişi tozdan dolayı rahatsız. Çünkü buradaki tüm toz ve duman evlerin içine giriyor. Kimse balkonunun veya odanın camını, penceresini açamıyor. Biz istiyoruz ki asfalt yapılmıyorsa bile en azından günlük bir iki sefer sokağı sulasınlar." şeklinde konuştu.

"Havalar ısındı ve sokağa çıkma kısıtlaması var ama insanlar cama ya da balkona çıkıp hava alamıyor"

Yolun 2 yıldır açıldığını dile getiren Abdullah Bey "Geçtiğimiz sonbaharda yola mıcır döktüler ve mart ile nisan ayı arasında asfaltın serileceği söyleniyordu. Biz birçok kere şikâyette bulunduk ama yeraltı çalışmalarının olduğu söylenerek bu yolun mayıs ayında bitirileceği söyleniyor. Mayıs ayına kadar buraya bir çare bulsunlar. Havalar ısındı ve sokağa çıkma kısıtlaması var ama insanlar cama ya da balkona çıkıp hava alamıyor." dedi.

Yusuf Başarır

Uzun süredir yol çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Yusuf Başarır "Yol yapılması güzel fakat usulüne göre yapılırsa daha iyi olur, çünkü evimizde oturduğumuzda burada sürekli toz çıkıyor ve rahatsız oluyoruz. Havalarda güneşli olduğu için pencerelerimizi açmak istiyoruz ama tozdan dolayı açamıyoruz." dedi.

"Burayla ilgilenen yetkili kişiler burada oturmuş olsaydı bu durumu kabul etmeyecekti"

Cadde sakinlerinin evlerine toz girmemesi için mıcırlı yola taş bırakmak zorunda kaldığını ifade eden Başarır "Bunları koymalarının sebebi de arabalar geçmesin çünkü arabalar geçtiğinde her taraf toz duman oluyor. Yetkililerin biran evvel burayı asfaltlaması gerekiyor. Kimsenin bu milletin sağlığıyla oynama hakkı yoktur. Burayla ilgilenen yetkili kişiler burada oturmuş olsaydı o da bu durumu kabul etmeyecekti." şeklinde konuştu.

Emin Çakıcı

Yolun tamamının yapılmadığı için sürekli toz çıktığını söyleyen Emin Çakıcı "Oruçlu olan biri tozdan dolayı bu yoldan geçemiyor. Yol mıcırlı olmasına rağmen buradan geçen araçlar da hızlı gidince millet doğal olarak tepki göstermek için yola taş bırakmış.  Bu durumdan rahatsız olduğumuzu yaklaşık bir ay önce yetkililere bildirdik fakat halen buraya kimse gelmemiş." ifadelerini kullandı.

Muharrem Çiçek

"Yetkililerden tek isteğimiz bizleri bu toz dumandan kurtarsınlar, artık katlanamıyoruz"

Yoldan çıkan tozun evlerinin içine kadar girdiğine dikkati çeken Muharrem Çiçek "Burayı kendi imkanlarımla sabah-akşam suluyorum, fakat her tarafa yetişemiyorum. Arabaların yavaş gitmesi için bazen küçük taşları bırakıyoruz. İlerde daha büyük taşlar bırakmışlar. Fakat tehlike arz ediyor. Sabah uyandığımız zaman taşların kaldırıldığını görüyoruz. Yetkililer sabah-akşam gelip, asfalt olana kadar yolu sulasa iyi olur. Mahalle sakinleri olarak hepimizin ortak sıkıntısı, yoldaki tozun giderilmesidir. Yetkililerin imkânı var, sadece sabah-akşam gelip tankerleler yolu sulasınlar yeter." dedi.

Azad Aslanoğlu 

Yol çalışmasının devam ettiği sokakta bakkal işleten Azad Aslanoğlu ise "Burada esnaflık yapıyoruz. Bu yoldan çıkan toz ve dumandan dolayı ürünlerimiz berbat oluyor. Müşterilerim rahatsız oluyor. Yolun durumu beli tozdan dumandan site sakinleri yola taş bırakmış. Yetkililerden tek isteğimiz bizleri bu toz dumandan kurtarsınlar, artık katlanamıyoruz. Bu sıkıntının bir an önce giderilmesi lazım. En azından yolu sulasalar iyi olur." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler