Diyarbakır'daki pazar esnafı: Fiyatlar düşük işler durgun

Geçtiğimiz haftalara nispeten sebze ve meyve fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Diyarbakır'daki pazar esnafı, tüketicinin alım gücünün olmayışından işlerin durgun olduğunu dile getirdi.

Mevsim meyve ve sebzelerinin tezgahlarda yer aldığı bu günlerde fiyatların makul düzeye geldi. Mevcut fiyatlarında girdi maliyetlerinin ciddi bir etkisi olduğunu ve piyasadaki düşüşe rağmen iş yapamadıklarını dile getiren pazar esnafı, nedenini müşterilerin alım gücüne bağlıyor.


Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde semt pazarında tezgahtarlık yapan Hasan Alp, tarladan gelen ürünün tezgâhta yer almasına kadar oluşan maliyetlerin fiyata ciddi etki oluşturduğunu söyledi.

5.png

Hasan Alp

"Vatandaş 300-400 liraya pazar masrafını yapamıyor"

Alp, "Bu zamandan sonra yerli mallarımız çıkmayana kadar sebze fiyatlarının düşmesi imkânsız. Sebebi de mazot ve nakliye maliyetlerinden kaynaklanıyor. Domatesten bahsedersek toprağından bedava gelse sadece nakliyat ve kiralama giderlerinden 3 lira 20 kuruş maliyet oluşur. İşçiliği de hesapladığımızda fiyat her halükârda yükseliyor. Yani dışarıdan gelen sebzenin 15-20 liranın altında olması çok zor. Tüketicide ise gelir yok, gider çok. Vatandaş 300-400 liraya pazar masrafını yapamıyor, almak istiyor ama alamıyor." dedi.

4.png

Aziz Yakan

Fiyatlardaki düşüşe rağmen işlerinin durgun olduğunu ifade eden Aziz Yakan, "Son bir haftada fiyatlar biraz durgun ama insanlarda bütçe yok. Daha önce 5 kilogram meyve alan şimdi yarım kilogram götürüyor. Yani şu an meyve yemek lüks olmuş, herkes alamıyor. Bu hafta meyve stoku arttığından fiyatlar biraz düştü. Geçen hafta 60 TL olan kiraz bu hafta 35, 50 TL'lik eriği şimdi 25 TL'ye veriyoruz. Buna rağmen vatandaş yarım veya bir kilogramdan fazla alamıyor." şeklinde konuştu.

3.png

İsmail Oruç

Diyarbakır'a yakın il ve ilçelerden sebze ve meyvenin gelmeye başlamasıyla fiyatlarda düşüş olduğunu söyleyen İsmail Oruç, "Marketlere göre pazar fiyatı oldukça düşük ama piyasa da durgun. Geçtiğimiz hafta fiyatlar biraz daha yüksek ama yaz sezonuna girdiğimizden ve Mazıdağı gibi yakın yerlerden ürünler gelmeye başladığı için fiyatlar düşüyor." diye belirtti.

2.png

Serdar Adanır

"Daha önce 2 kilogram alan şimdi ihtiyacına göre yarımşar kilo alıyor"

Tüketicideki alım gücüne dikkat çeken Serdar Adanır ise "Fiyatlarda bir değişiklik yok ama halk alamıyor. 15 metrelik tezgâhta 2 müşteri yok. Halkın fiyata itirazı yok. Maddi durum olmadığından mı gelen gideni karşılamadığı için mi yoksa iş olanağı olmadığından mı bilemem ama genel olarak alım gücü yok. Daha önce 2 kilogram alan şimdi ihtiyacına göre yarımşar kilo alıyor." ifadelerine yer verdi.

1.png

Ömer Kılıç

Tezgahında patates satan Ömer Kılıç, mevcut fiyatlardaki düşüş ve artışı komisyonculardan kaynaklandığını belirterek etiket fiyatına müşterilerin tepkili olduğunu dile getirdi.

Kılıç, "Patatesin iyisi halda 15, tezgâhta 17 buçuk. Küçük patatesler 10 lira. Müşteriler fiyattan memnun değil, iyisini almak istiyor ama mümkün olmadığından alamıyor. Fiyatlar geçen hafta yükselişteydi fakat bu hafta durgun. Sebebinin yağış olduğu söyleniyor fakat fiyatı yükselten komisyoncular." dedi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.