Edremit'te üretilen silajlık mısırda ilk defa paketleme işlemi yapıldı

Edremit'te üretilen silajlık mısırda ilk defa paketleme işlemi yapıldı

Edremit ilçesi Köklü Mahallesi’nde yaklaşık 900 dekar alanda ekimi yapılan silajlık mısırın hasat edilerek paketlenmesine başlandı.

Paketleme işlemi yapılan işletmede İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş ile Van TKDK Başkanı Dr. İbrahim Başak incelemelerde bulundu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Görentaş; “İlimiz, Türkiye’nin önemli hayvancılık bölgelerinden biri olup, ilimizdeki bitkisel üretimin çoğunluğu da kaba yem üretimine yöneliktir. Özellikle süt sığırcılığı için önemli bir kaba yem bitkisi olan silaj mısırı, hasat edilmesinden sonra parçalanarak kışın uzun süre dayanabilen ve besin değeri yüksek olan önemli bir kaba yem bitkisidir. Silajlık mısırın paketlenmesi ile yemin kalitesinin ve besin değerinin korunması sağlanarak, uzun süre bozulmadan kullanımına imkân sağlamaktadır. Ayrıca her türlü iklim koşullarında saklama imkânı sağlar, işçilik maliyetleri düşük, depolama alanında tasarruf sağlar, nakliyesi de gayet kolay ve rahattır.” dedi.

"Son yıllarda üretim alanları giderek artıyor"

Üretimi artırmak için yerelde değişik projelerle çiftçileri desteklediklerini belirten Görentaş, “Bakanlığımızın yem bitkileri üretimine vermiş olduğu destekler ile birlikte İl Müdürlüğü olarak da yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde silajlık mısırın üretim alanında son bir yılda yüzde 100’e yakın bir artış sağladık. Üretim alanları giderek artıyor, buna dayalı olarak da paketleme makinası ve tesisi ihtiyacı da artıyor. Önümüzdeki dönemde de üreticiyi projeler ile destekleyerek hem üretim miktarının arttırılmasını hem de işleme ve paketleme tesislerinin kurulmasını planlıyoruz. Böylece üretilen ürünlerin bir kısmı iç piyasada kullanılacak, arz fazlası paketlenmiş ürünler de ülkemizin değişik illerine gönderilecektir." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.