​Elektrikli traktörle mazot maliyetleri yüzde 90'dan fazla düşecek

​Elektrikli traktörle mazot maliyetleri yüzde 90'dan fazla düşecek

​69. Hasat Bayramı kapsamında başta elektrikli traktör olmak üzere, yerli tarım teknolojileri de görücüye çıktı. Elektrikli traktörle mazot maliyetleri yüzde 90'dan fazla düşeceği öngörülüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli TİGEM tarafından geleneksel olarak düzenlenen 'Hasat Bayramı'nın 69.sunda konuştu.

Hasadın ve bereketin coşkusunun paylaşıldığı, tarımda alın terinin, toprağa verilen emeğin, atılan tohumun, edilen duanın ve bir yıllık emeğin meyvelerinin toplandığı Hasat Bayramı'nın tarımla geçinenler için oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "Bu bayram, Türkiye'nin en büyük çiftçisi olan TİGEM'in şahsında simgeleşmiştir" dedi.

Tohum ihracatı 20 kat arttı

Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi olan TİGEM'in, oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "Kısa sürede; etkin bir finans yönetimine gittik, banka faizi ödemelerinde, ciddi bir toparlanma yaşandı. Yeni fiyat politikasıyla son 6 ayda yurt dışına, önceki yıllara göre 20 kat fazla tohum satışı gerçekleştirdik" diye konuştu.

Arazilerin yüzde 50'sini ve cironun yüzde 65'ini oluşturan, Ceylanpınar İşletmesinde, sorunlu noktalar üzerine giderek ciddi bir revizyon da yapıldığını hatırlatan Pakdemirli, "Bu toparlanmaya, başarılı bir hasat sezonu da eklenince, yeni projeler için, elverişli ortamı sağlamayı da başardık. 2019 yılında, 2018'e kıyasla kârlılıkta, 10 kattan daha fazla iyileşme sağladık. Burada temel amacımız, TİGEM'i; Çiftçiye daha iyi hizmet verecek, Sürdürülebilirlik ilkesiyle, kendi kaynaklarıyla yetinir hale gelecek seviyeye ulaştırmaktır" dedi.

Elektrikli traktörle mazot maliyetleri yüzde 90'dan fazla düşecek

69. Hasat Bayramı kapsamında başta elektrikli traktör olmak üzere, yerli tarım teknolojileri de görücüye çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu geniş alanın Teknoloji ve ARGE İle Buluşturulduğuna dikkat çekti; "Mazot maliyetlerini, %90'dan fazla düşürecek, Dünyada ve Türkiye'de ilk, Yazılımı ve tasarımı yerli ve milli, Elektrikli Traktörümüz; Etkin planlama ve verimlilik sağlayacak Akıllı Küpe Sistemimiz; Ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi diğer milli ve yerli üretim projeleri kapsamındaki ürünlerimiz görücüye çıktı" dedi.

Çiftçinin, üreticinin mazot derdinin, yerli elektrikli traktör projesiyle tarihe karışacağını belirten Pakdemirli, Hasat Bayramı kapsamında tanıtımı yapılan yerli ve milli elektronik küpe için de "Büyük ve küçükbaş hayvanlarımız için Akıllı Küpe İle Anlık Hayvan Sayımı, Anlık Konum Bilgisi, Kızgınlık Takibi, Profesyonel sürü yönetimi, Salgın Hastalıklarla Etkin Mücadele, %100 Kayıtlılık Sistemi an be an takip edilecek" ifadelerini kullandı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler