Erbaş: Kudüs, Müslümanların idaresinde her zaman barışın yurdu olmuştur

Erbaş: Kudüs, Müslümanların idaresinde her zaman barışın yurdu olmuştur

İstanbul’da "O’nu Anlamak" başlığıyla düzenlenen "İTÜ Diriliş ve Medeniyet Kulübü Mevlid-i Nebi Konferansı”na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kudüs bir İslam şehridir, Müslümanların idaresinde her zaman barışın yurdu olmuştur.” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Erbaş, Diriliş’in Müslümanların ihtiyacı olan bir kavram olduğunu belirterek, "Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem); ‘İki günü birbirine eşit olan zarardadır.’ buyurmuyor mu? Bizim hem ruhi olarak hem maddi olarak dünümüze göre bugünümüz, bugünümüze göre yarınımızın daha iyi olması lazım ve o dirilişi ruhumuzda yaşamalıyız." dedi.

Erbaş, Müslümanların yönetimde olmadığı dönemlerde Kudüs’te kargaşa ve zulmün hakim olduğunu belirterek, "Kudüs bir İslam şehridir, Müslümanların idaresinde her zaman barışın yurdu olmuştur. İslam, barış ve huzur demektir." diye konuştu.

"Bütün ilim dalları Kur’an’a dayanıyor"

İslam medeniyetinde ilme verilen öneme dikkati çeken Erbaş, "Tefsir, kelam ne kadar Kur’an’a dayanıyorsa fizik, astronomi, tıp, kimya, fen bilimleri, sosyal bilimler de Kur'an'a dayanıyor. Onun için bir Müslüman, hangi bilim dalında eğitim alıyorsa kendisini o eğitim dalında daha iyi yetiştirmeli, hele hele ‘ben bu alanda eğitimimi alırsam, Kur’an-ı Kerim’i, İslam’ı daha iyi anlarım’ niyetiyle okursa nafile ibadet yapmış olur." ifadelerini kullandı.

"Yeryüzünün kıyamete kadar İslam’a ihtiyacı olacak"

Erbaş, İslam’ın sadece Müslümanların huzurunu değil, inancı, düşüncesi ne olursa olsun herkesin huzurunu düşünen bir din olduğuna işaret ederek, "İslam’da, bir Müslüman, bir Hristiyan, bir Yahudi’den hangisi haklı ise o muhafaza altındadır. İslam tarihinde bir Yahudi’nin arsasına haksız yere Müslümanlar cami yaptığı için kadı, camiyi yıktırmıştır. Bu kadar özgürlük vardır. Bugün Gazze’de yapılan, Filistin’de yapılan bu zulüm, katliam ve işgalin kime faydası var? Dolayısıyla insanların aklını başına devşirmesi lazım. O yüzden İslam en büyük nimettir. 1400 sene önce İslam’a ihtiyaç ne kadar varsa bugün de o kadar var. Kıyamete kadar da yeryüzünün İslam’a hep ihtiyacı olacaktır." şeklinde konuştu.

Erbaş, konuşmasının sonunda Filistin’de vefat edenler için dua ederek,

"İlahi Ya Rabbi! Uzun zamandan beri işgalcilerin zulmü altında inim inim inleyen ve bu katliamlarda vefat eden Filistinli şehitlerimize rahmet eyle, kabirlerini cennet bahçelerinden bir bahçe eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Yaralı olanlar var, onlara acil şifalar nasip eyle, zalimleri kahru perişan eyle, Müslümanları katleden, çoluk çocuk demeden, bebek, masum demeden bombalarla şehit eden, zalimleri ‘Kahhar’ isminin tecellisiyle perişan eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Dünyanın gözü önünde oluyor bu olaylar, dünyada nice insanlar, devletler var. Bundan ibret almalarını ve bu zulmü durdurmak için gayrete gelmelerini nasip eyle Ya Rabbi. İnancı, dini ne olursa olsun, nerede bir zulüm varsa o zulmün durması, zalimin karşısında, mazlumun yanında yer almayı bütün insanlara nasip eyle Ya Rabbi.

Vatanımızın, devletimizin, milletimizin bölünmesi için uğraşanlara fırsat verme Ya Rabbi. Onların kurmuş oldukları her türlü tuzakları kendi başlarına makus eyle ya Rabbi." şeklinde niyazda bulundu:

Konferansa, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Erbaş, ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’yu ziyaret etti. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler