Erkeklerin kadınlara, kadınların erkeklere selam vermesi caiz midir?

Erkeklerin kadınlara, kadınların erkeklere selam vermesi caiz midir?

Fetva Kurulu, fitneye mahal vermesi nedeniyle birbirlerine yabancı olan karşı cinsteki kişilerin selamlaşmasının, biri selam verdiğinde diğerinin buna icabet etmesinin uygun olmadığını belirtti.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Erkeklerin kadınlara, kadınların da erkeklere selam vermesi caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi:

"Müslümanlar arasında muhabbet oluşsun ve aralarındaki sosyal diyalog devam etsin diye selâm vermek sünnet, selama icabet etmek ise farz kılınmıştır. Allah'u Teâlâ Kur'an'ı Kerim'de 'Size bir selâm verildiğinde ya daha güzeli ya da misli ile karşılık verin. Şüphesiz ki Allah her şeyin hesabını hakkıyla bilendir. (Nisa 86)' diye buyurmuştur.

Ebu Hureyre'nin (radiyallahu anh) naklettiğine göre, Resûlullah (aleyhisselatu vesselam) şöyle der: 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş  (gerçek anlamda) olmazsınız. Size, yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir iş göstereyim mi? Aranızda selâmı yayın (Müslim).'

Ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere selâmı yaymak Müslümanlar arasında teşvik edilen ve aralarında ülfeti sağlayan genel bir ibadettir. Kadın kadına; erkek erkeğe, erkek hanımına ve mahremlerinden birine selâm verebilir.

Erkeğin, kendisine mahrem olmayan yabancı kadınlara selâm vermesiyle ilgili ise şöyle bir detay vardır: Kadın yaşlı olduğu takdirde erkeğin musâfaha yapmaksızın kendisine selâm vermesi ve kadının bu selâma karşılık vermesinde bir sakınca yoktur. Ancak fitneye mahal vermesi nedeniyle birbirlerine yabancı olan karşı cinsteki kişilerin selamlaşması, biri selam verdiğinde diğerinin buna icabet etmesi uygun değildir. Bununla birlikte yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyecekse bir erkeğin bir grup bayana veya bir grup erkeğin bir bayana selâm vermesinde bir sakınca yoktur (Nevevî, El Ezkâr s. 288). Esma Bintu Yezid (radiyallahu anha) der ki: Resulullah aleyhisselatu vesselam, biz grup halindeki bayanların yanından geçti, selâm verdi (Ebu Davud).

Müslümanlar hayatın her alanında İslam'ın kurallarına göre yaşamalı, ilişkilerini ona göre şekillendirmeli, nefis ile şeytanın her daim kendilerinin aleyhine çalıştıklarını unutmamalıdırlar. Bu bakımdan yukarıda zikredilen hükümler, nice haramlara kapı aralayan, insanların gerçek yüzlerini muhataplarından gizlediği sosyal medya mecraları için de geçerlidir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler