1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. Evde Bakım hizmetiyle hayata tutunuyorlar
Evde Bakım hizmetiyle hayata tutunuyorlar

Evde Bakım hizmetiyle hayata tutunuyorlar

Zeytinburnu Belediyesi, ihtiyacını kendi başına karşılayamayan yaşlılara ve sağlık problemleri yaşayan vatandaşlara evde bakım hizmetiyle destek oluyor.

A+A-

İhtiyaç sahiplerine evde bakım hizmeti veren Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM), Evde Bakım Hizmeti ile yüzlerce bakıma muhtaç vatandaşa yardım edildiğini açıkladı.

Özellikle yaşlı, yalnız ve yardıma muhtaç hastaların evlerine giderek zaruri tedavi ve bakımlarını üstlenen evde bakım hizmeti personeli, psikolojik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara da uzman bir psikolog ile destek vererek hastaların morallerini yüksek tutmaya çalışıyor.

"Beni yıkayıp tırnaklarıma kadar kesiyorlar"

Evde bakım hizmeti ile yüzü gülen hastalardan biri olan 83 yaşındaki Nazife Akça'nın eşi yıllar önce vefat etmiş. Akça’nın 3 çocuğu var. Oğlu akciğer kanseri, gelini ise beyin kanseri olan Akça’nın kızı Tekirdağ’da yaşadığı için 3-4 ayda bir ancak ziyaretine gelebiliyor. Nazife Akça’yı yalnız halde bırakmayan Evde Bakım Hizmeti personeli, hafta içi periyodik aralıklarla Akça’yı ziyaret ederek, tüm bakımını evde yapıyor. Ayağındaki yaradan dolayı yürüyemeyen ve bakıma muhtaç olan Akça, hizmetin kendisi için önemli olduğunu belirterek, “Evime gelip bana banyo yaptırıyorlar. Tırnaklarımı kesiyorlar. Ayağımdaki yaraya pansuman yapıp temizliyorlar. Sağ olsunlar her türlü derdimle ilgileniyorlar. Hepsi kızlarım gibi oldu. Yemeğim dahi aşevinden geliyor.” diye konuştu.

Saç Sakal Tıraşımı Yapıyorlar

Bacağı ampute olduktan (kesildikten) sonra dışarıya çıkamayan ve akrabaları tarafından adeta yalnızlığa terk edilen Hüseyin Kaynak da Evde Bakım Hizmeti'nden yararlanan hastalardan.

3 çocuğu olan Kaynak, eşi ve kızıyla birlikte yaşıyor. Evde Bakım Hizmeti kapsamında evine gelen personellerle arkadaş gibi olduğunu ve onlar sayesinde kendini yalnız hissetmediğini söyleyen Kaynak, “Hafta içi periyodik aralıklarla gelip beni yıkıyorlar, saç ve sakal tıraşımı yapıyorlar. El ve ayak tırnaklarıma kadar onlar kesiyor. Daha ne diyebilirim ki? Onların bu yaptığını akraba bile yapmaz. Beni yıkadıktan sonra üstümü başımı bile onlar değiştiriyor. İşlerini bitirdikten sonra da bırakmıyorum 5 dakika daha oturun diye ısrar ediyorum, oturup çay içiyorlar. Sohbet edip öyle gidiyorlar. Onlar artık kardeşim gibi oldu bu sayede sosyalleşiyorum.” dedi.

Ayaklarımı onlar tedavi ediyor

Yıllarca deri atölyesinde çalıştıktan sonra emekli olan ve zamanla halk arasında fil bacak olarak adlandırılan hastalığa yakalanan 80 yaşındaki Ayşe Onbaşı da evde tek başına yaşayan hastalardan.

Kirada oturan Ayşe Onbaşı emekli aylığıyla geçiniyor. Eşi, 40 yıl önce evi terk ettikten sonra yıllarca çocuklarını yalnız başına büyüten Ayşe Onbaşı, "3 çocuğum var. Eşim 40 sene önce beni terk etti. Çocuklarım büyüyüp evlendikten sonra da tek başıma kaldım. 1.5 yıl önce platin ameliyatı oldum. Ameliyattan birkaç ay sonra fil bacağı hastalığına yakalandım. Ayaklarım günden güne şişiyor, doktora gidiyorum ama pek fayda etmiyor. Sadece yavaşlatıyorlar. AKDEM hemşireleri sağ olsun. Gelip ayağıma tedavi uyguluyorlar. Allah hepsinden razı olsun." dedi.

Psikolojik çöküntüye uğramıştım

Yıllardır yatağa mahkûm olan 60 yaşındaki ALS hastası İbrahim Şahanlı ise belediyenin psikolojik destek hizmetlerinden faydalanan hastalardan.

Hastalığı yüzünden yatağa mahkûm olan ve psikolojisi iyice bozulan İbrahim Şahanlı, "Eşimle birlikte yaşıyorum. Sağ olsun en büyük destekçim eşimdir. ALS hastalığı sonrası hareket edemez oldum ve yanlış tedaviler sonucu yatağa mahkûm oldum. Daha sonra AKDEM’in evde bakım hizmeti çatısı altında, psikolojik tedavi hizmeti verdiğini öğrendik. Sağ olsun eşim tüm işlemlerimi haletti ve terapi almaya başladım. O zamandan bu zamana çok değiştim. Artık yüzüm gülüyor hayata daha umutla bakıyorum." diye konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.