1. HABERLER

  2. “Ey AB, halkımızın çoğunluğu Müslüman olduğu için bizi kabul etmiyorsunuz”
“Ey AB, halkımızın çoğunluğu Müslüman olduğu için bizi kabul etmiyorsunuz”

“Ey AB, halkımızın çoğunluğu Müslüman olduğu için bizi kabul etmiyorsunuz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Avrupa Birliği, siz bizi halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğu için kabul etmiyorsunuz, bunun aksini ispat edemezseniz.” dedi.

A+A-

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin 2015-2016 Dönemi Mezuniyet Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi oyaladığını söyleyerek, “Ey Avrupa Birliği, siz bizi halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğu için kabul etmiyorsunuz, bunun aksini ispat edemezseniz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı’nın, “Eğer, Erdoğan ciddi şekilde geri kabul anlaşmasını uygulamama yoluna giderse, o zaman Türklere niçin Avrupa’ya vizesiz seyahat imkanı verilmediğini Türk halkına kendisi anlatmak durumunda kalır” sözlerine atıfta bulundu ve konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Biz insana değer veriyoruz Yaratandan ötürü, sizin böyle bir derdiniz yok”

“Ey Başkan, sen Türk milletini tanımadın. Bu millet oradan gelecek vizeymiş, geri kabulmüş, bunların peşinde değil. Siz şu anda tam manasıyla Türkiye’nin peşindesiniz, eğer Türkiye kapıları açar da bu mülteciler Avrupa’ya doğru yürürse bizim halimiz ne olacak diye düşünüyorsunuz, bunu düşünüyorsunuz. Ve tutuştular, işte Edirne’de 60 bin kişi toplandı, tutuştular acaba bunlar oradan Bulgaristan’a, Yunanistan’a doğru gidecekler mi diye. Ama biz 3 milyona ev sahipliğini yapıyoruz; niye? Biz insana değer veriyoruz Yaratandan ötürü, sizin böyle bir derdiniz yok. Geri kabul vesaire, bütün bunlar sizin ne kadar sözünüzde durmaz insanlar olduğunuzu gösteriyor, çünkü bu anlaşmaları sizle yaptık, bunlar yazılı, kayıtlarda var. Siz verdiğiniz sözde durmuyorsunuz, işte sizin çirkin yüzünüz bu. Erdoğan bu çirkin yüzünüzü ortaya koyduğu için çılgına dönüyorsunuz, onun için de Erdoğan’dan nasıl kurtuluruz diye bunun çalışmaları içerisindesiniz. Alıyorsunuz bölücü terör örgütünün arkasında olduğu örgüt elemanlarını, Parlamento binanızın içerisinde duvarlara astığınız o terör örgütünün paçavraları önünde resim çektiriyorsunuz. Ama biz o değiliz, biz teröre karşıyız dediysek sonuna kadar karşıyız, ama siz samimi değilsiniz. İşte biz bütün bu gelişmeleri milletimizle zaten her gün paylaşıyoruz.”

 

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmama konusunda referanduma girdiğini anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin İngiltere gibi olmadığını vurguladı.

İngiltere Başkanı Cameron’un, “3 bin yılına kadar Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi mümkün değil.” Sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, “Hani biz bir araya geldiğimiz zaman sen böyle konuşmuyordun ya Cameron, böyle demiyordun bize. Hep bize söylediği şuydu: Her zaman yanındayız, bir an önce Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz. Ne oldu şimdi? İşte bu, bunların yapısı bu. Şimdi yarın bizi gerekçe göstererek, -kampanyayı öyle sürdürüyorlar görüyorsunuz- oradan Avrupa Birliği’nden çekilmeme kararı çıkacak, ben şimdiden size söylüyorum. Ve ondan sonra diyecekler ki, ne yapalım, İngilizler böyle istedi ve Avrupa Birliği’nden çekilmedik, yola devam ediyoruz. Hayırlı olsun, devam edin, zaten oradasınız. Ama Türkiye bu değil.

“Ey Avrupa Birliği, siz bizi halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğu için kabul etmiyorsunuz”

Avrupa Birliğinin Türkiye’yi oyaladığına belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan  konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’ye resmen sene 63 söz verdiniz, sene 2016 53 yıl geçti, hala oyalıyorsunuz. Niye oyalıyorsunuz? Söyleyeyim, bugüne kadar bunu pek telaffuz etmiyordum, sadece özel görüşmeler, oralarda konuşuyordum; ey Avrupa Birliği, siz bizi halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğu için kabul etmiyorsunuz, bunun aksini ispat edemezseniz. Ve bunu Fransa’nın eski Dışişleri Bakanlarından bir tanesi bana zaten açık açık söyledi, Sayın Davutoğlu da yanımda, 3’lü olarak görüşüyoruz ve açık açık söyledi, sizi almazlar dedi Avrupa Birliği’ne, boşuna uğraşıyorsunuz. Niye dedim. Müslümansınız dedi. Ya biz de bunu biliyoruz aslında dedim ama, biz yine de bakalım bir samimiyet testidir diye bu yola girdik ve işte 63, şimdi 2016. NATO’da böyle bir yanlış yaptılar, öyle diyorlar, NATO’da bir yanlış oldu, oraya aldık, ama buralarda bu olmaz, yani ayrımcılık bunlarda var.”

“Biz vize serbestisi olmadan bugüne kadar olduğu gibi hayatımızı yine sürdürürüz”

AB’nin samimi olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa Birliği bize verdiği sözü yerine getirmeyip terör tanımı gibi kesinlikle iyi niyeti olmayan bir konu üzerinden vize serbestisinden imtina ederse, biz meseleyi milletimize rahat anlatırız. Sayın Komisyon Başkanı o bakımdan rahat olsun. Biz kalkarız İngilizlerin yaptığı gibi biz de bir kamuoyu araştırmasına milletimizle gideriz, Avrupa Birliği’yle müzakerelere devam mı, tamam mı diye sorarız, milletim devam derse biz de devam ederiz. Çünkü ben kendilerine hep dedim, ya bizi almayacaksınız söyleyin, alacaksanız da bu işi bitirin. Ne evet, ne hayır dediler bugüne kadar, hep bizi oyaladılar. Asıl böyle bir durumda düzenli göç imkanından mahkum kaldıkları için yeniden harekete geçecek milyonlarca mülteci Avrupa kapılarına dayandığında Sayın Komisyon Başkanı bu durumu kime nasıl anlatacak onu düşünsün. Biz vize serbestisi olmadan bugüne kadar olduğu gibi hayatımızı yine sürdürürüz, ama Avrupa ülkeleri geri kabul anlaşmasının getirdi imkanlara umudunu bağlamış milyonlarca mültecinin yaşayacakları hayal kırıklığının ardından ortaya çıkacak tabloyu aynı rahatlık ve soğukkanlılıkla karşılayabilir mi, onu bilmiyorum, yaşayıp göreceğiz.” (İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.