1. HABERLER

  2. BİNGÖL

  3. BİNGÖL

  4. Faydalı bir tatil için uzmanlardan önemli tavsiyeler
Faydalı bir tatil için uzmanlardan önemli tavsiyeler

Faydalı bir tatil için uzmanlardan önemli tavsiyeler

2015 2016 eğitim-öğretim yılının sona ermesini değerlendiren uzmanlar, öğrencilerin yaz tatillerini daha verimli geçirmeleri için ebeveynlerin gözetiminde ve faydaya dönüştürmeleri için dikkat edilmesi gerektiğini belirtiler.

A+A-

Sosyolog-Yazar Musa Apuhan, okulların tatile girmesiyle öğrencilerin faydalı bir tatil sürecini yaşmaları için ebeveynlere büyük görevler düştüğünü belirterek, çocukların kötü çevre edinmemeleri için ebeveynlerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Ülke genelinde, on milyonu aşkın öğrencinin uzun bir eğitim-öğretim döneminin sona belirten Apuhan, “İstisnasız bütün öğrenciler tatilleri sever. Tatiller uzun bir okul döneminde rutin bir hal alır. Öğrenciler de bu uzun dönemde planlarını erteler veya bir şeylerin planını yaparlar. Bu yapılan planlarda her şey öğrencinin istediği şekilde olur. Her ne kadar öğrencilerin tatil şartları farklı farklı ise de her öğrencinin planı kendi koşulları içinde olur. Bizler, buradan öğrencilerin kendi planları yanında, onların yaz tatillerini daha verimli geçirmeleri için birkaç tavsiyede bulunacağız.”dedi.

“Tatil dönemini faydalarına dönüştürmeleri gerekir”

Apuhan, “Belki öğrenci kardeşlerimiz tatilin tembellik anlamına geldiğini öğrenmiş olabilirler ve 'bari bu tembellik döneminde bizleri rahat bırakın.' diyebilirler. Ancak unutmasınlar ki tembellik ile başıboşluk aynı şey değil. Bizim buradan tavsiyelerimiz, başıboş kalmamaları ve bu tatil dönemlerini kendi faydalarına dönüştürmeleri yönünde olacaktır.” şeklinde konuştu.

"Tatil eksikliklerin giderme dönemi olarak değerlendirilmelidir”

Tatil, okul döneminde öğrenciye verilmeyen ve hayatı boyunca öğrenciye lazım olan eksikliklerin giderilmesi dönemi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Apuhan, "Öğrencilerimizin kendilerini bu dönemde çok rahat hissetmelerinin sebebi; üç aylık tatil döneminde sınavların olmayışı, ödevlerin verilmeyişidir. Ancak böyle olsa da tatil dönemleri çok iyi değerlendirilmesi gereken, okul döneminde öğrenciye verilmeyen ve hayatı boyunca öğrenciye lazım olan eksikliklerin giderilmesi dönemi olarak değerlendirilmelidir.” şeklinde konuştu.

“Çocuklar Yaz Kur’an Kurslarından gereği gibi faydalanmalıdır”

Yaz tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Apuhan daha sonra şu tavsiyelerde bulundu: Öncelikle klasik olacak ama sevgili öğrenciler, bol bol dinlenmek, oynamak, eğlenmekle beraber; Hangi şehirde yaşıyorsanız, o şehrin tarihi ve turistik yerlerini mutlaka gezin, görün, o yerlerle ilgili geniş bilgi edinmeye çalışın. Mutlaka bir Kur’an kursuna yazılın ve Kur’an’ı mutlaka okumayı öğrenin, biliyorsanız kendinizi daha da geliştirin. Kur’an Kursuna yeni başlayan, kendinizden küçüklere Kur’an öğretin. Toplumun genel ahlak kurallarını hocalarınızdan öğrenin ve yaşamaya çalışın. Özelikle son yıllarda Kur’an okumayı, hemen hemen herkes yaz kuran kurslarında öğrenmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı hemen hemen her camide, çocuklara yönelik kurslar veriyor. Çocuklarınızın bu kurslara katılmasını mutlaka sağlayın. Çünkü bu kurslar aynı zamanda çocuğunuzun çevreyle ve arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişki kurmasına vesile olur.” 

"Kendinize, bu yaz tatili için bir hedef koyun ve deyin ki 'ben bu yaz tatilinde Kur’an’ı hatmedeceğim." diyen Apuhan, “İçinde bulunduğumuz mübarek ayda tatile giriyoruz. Bunu da fırsat bilerek, mutlaka camilere gidin ve okunan mukabelelere katılın. Eksikliklerinizi giderin. Mümkünse hatim indirmeye gayret edin. Belki de büyüdüğünüzde haz alamayacağınız kadar fırsatlar var önünüzde. Mesela iftardan sonra, mutlaka arkadaşlarınızla beraber, ailenizden izin alarak, mümkünse babanız-ağabeyiniz, kız çocukları için anneler-ablalar ile birlikte teravih namazlarına katılın. Göreceksiniz ki toplu halde kıldığınız namazların sizde uyandırdığı duygu bambaşka oluyor. Böylece hayatınızda doğru bir adımın temelini atmış olacaksınız. Birde hayatınız boyunca unutamayacağınız anılarınız olmuş olacak.” diyerek ramazan ayının iyi değerlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

“Çocuklarının iyi bir evlat olarak yetişmesi için ebeveynlere sorumluluk düşüyor”

Çocuklarının iyi bir evlat olarak yetişmesi için ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Apuhan, “Sevgili anne ve babalar, çocuklarınızı mutlaka camiye ve Kur’an Kursuna götürün. Mesela camiye çocuğunuzu götürüp, Kur’an dersi ve ikindi namazından sonra beraber dışarı çıkıp, caminin bahçesinde diğer çocuklarla beraber uçurtma uçurursanız sizce çocuğunuz dünyanın en mutlu çocuğu olmayacak mı? Veya çocuk oyun parkında akranlarıyla salıncaklarda sallanan çocuklar mutsuz olabilirler mi? Gruplar halinde, çocukları mutlaka pikniklere götürün. Ama kendilerine zarar vermeyecek şekilde bazı işleri onlara yaptırın. Çocuklarınıza mutlaka yüzme havuzlarında sizin kontrolünüzde yüzme öğretin. İmkân dâhilin de ise çocuklara binicilik öğretin. Çocuklarınızın grup oyunlarına katılımını mutlaka sağlayın. Babalar erkek çocuklarına mutlaka evde yapılacak bir işte, 'gel oğlum, bana yardım et, bu işi beraber yapalım.' desinler. Anneler mutlaka kız çocuklarına, evde birlikte iş yapma alışkanlığını kazandırsınlar.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.