Fırıncı esnafından un fiyatlarındaki artışa tepki

Fırıncı esnafından un fiyatlarındaki artışa tepki

Son zamanlarda un fiyatında yaşanan artışın kendilerini olumsuz etkilediğini belirten fırıncı esnafı, un fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi.

Batman’da fırıncılar son günlerde artan un fiyatlarına tepki gösterdi. Un fiyatlarında yaşanan artış fırıncı esnafını mağdur ediyor. Covid-19’dan önce 105 TL’ye alınan 50 kilogramlık bir çuval unun fiyatı kısa süre içerisinde yaklaşık 135 liraya yükseldi.

Un fiyatlarına sık sık zam gelmesine tepki gösteren esnaf, un fiyatlarına yapılan zammın önüne geçilmesini istiyor.

Un fiyatlarının her geçen gün değiştiğini belirten fırıncı esnafı Kadri Okay, “Un fiyatlarındaki artışı takip etmekte artık zorlanıyoruz. Her gün fiyatlar değişiyor. Yetkililerden bir çözüm istiyoruz. Bütün maliyetlerimiz katlanarak artıyor ama ekmek fiyatlarımız aynı. Bu durum karşısında mağdur oluyoruz. 50 kilogramlık unu daha önce 105 liraya alıyordum ama şu anda 130 liraya alıyorum.” dedi.

“İsteğimiz tarıma önem vermeleri”

Fiyatların daha da yükseleceğinden endişe duyduklarını dile getiren Okay, şöyle devam etti:

“Bu fiyatların da yükseleceği söyleniyor. Fabrikalara artışın nedenini sorduğumuzda bize buğday fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını söylüyorlar. Duyduğumuza göre buğdayların yurt dışından Suriye ve Rusya’dan pahalıya ithal etmelerinden dolayı fiyatlar artıyor. Yetkililerden isteğimiz tarıma daha çok önem vermeleridir. Bazı yerlerde 50 kilogramlık unun fiyatı 150 liraya satılıyor. Devlet yetkililerinin artan fiyatlara müdahale etmesini istiyoruz.”

“Ekmek fiyatı aynı ama un fiyatındaki artış devam ediyor”

Zam karşısında ekmek fiyatlarının aynı olduğuna işaret eden fırıncı esnafı Burhan Savun ise buğday ekimine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Yetkililerden zamlara müdahale etmesini isteyen Savun, “Fırıncılar olarak un fiyatlarındaki artış devam ettiği sürece mağduriyetimiz çoğalıyor. Sürekli un fiyatları yükseliyor ama ekmek fiyatlarımız uzun süredir aynı. Fırıncılar derneklerinden bu konu hakkında bir açıklama bekliyoruz. Biz fırıncılar birbirimize destek olmadığımız sürece un fiyatları yükselir. Daha önce un fiyatları 90 lirayken şu anda 135 ile 140 liraya kadar çıktı. Git gide daha da yükseliyor. Biz tarıma desteğin artırılmasını ve buğdayın tarlada ekilmesine ağırlık verilmesini talep ediyoruz. Bir yıldır ekmek fiyatlarımız aynıyken un fiyatlarındaki artış devam ediyor. Bu duruma yetkililerin bir el atmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.