Fuar ve kongre sektörü temsilcileri: “Önlem alınmazsa Corona virüs sektörümüzü yok edecek”

Fuar ve kongre sektörü temsilcileri: “Önlem alınmazsa Corona virüs sektörümüzü yok edecek”

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgınının daha fazla insanı tehdit etmemesi adına hükümet tarafından alınan önlemler, bazı sektörleri yavaşlatırken fuar, kongre ve etkinlik sektörlerini tamamen durdurdu.

Alınan önlemler sonrasında tüm faaliyetlerinin durduğunu belirten fuar ve kongre sektörü temsilcileri, yetkililerin kendileri için de bir önlem almalarını aksi takdirde sektörün yok olacağını ifade ettiler.

Sektör temsilcilerinin ortak olarak yayımladığı açıklamada, “İnsanların seyahat etmesini ve bir araya gelmesini gerekli kılan fuarcılık, kongre ve etkinlik sektörlerinde şubat ayında başlayan iptal ve ertelemeler an itibarıyla zirveye ulaşmıştır.  Bu etkinlikler haklı olarak idari kararlarla yaz aylarına tehir edildi veya tamamen iptal edildi. Salgının dünya genelinde henüz pik noktasına ulaşmamış olması yaz aylarının da şimdiden kaybedilmesi anlamına gelebilir çünkü yabancı ziyaretçi ve katılımcılar sektörel faaliyetlerimizin vazgeçilmez unsurlarıdır.“ denildi.

Ülkemizde alt hizmet grupları ile birlikte 5 bin civarında fuar, etkinlik ve kongre organizatörü ve tedarikçisi faaliyet gösterdiği, bu süreç tanıtım, etkinlik ve satış noktalarında ve AVM’lerde çalışan ve önemli bir istihdam alanı olan 20 bin civarında promotörün (stant görevlisi) istihdamını da olumsuz etkilediği hatırlatılan açıklamada, söz konusu sektörlerin binlerce firma ve alt tedarikçisi ile beraber 120 binden fazla çalışana istihdam sağladıklarına dikkat çekildi.

Fuar, kongre ve etkinlik sektörlerini temsil eden STK’lar olarak konu ile ilgili görüşlerimizi ve önerdiğimiz acil eylem planını ilgili bakanlıklara arz edeceği hatırlatılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Toplumsal uzlaşma için paha biçilmez bir fırsat ortaya çıkaran bu günlerde sağlığımız kadar ekonomimizi de ayakta tutacak önlemler almalıyız. Bu salgın nedeni ile en çok zarar gören sektörler olarak, olağan şartlarda hiçbir problemi olmayan işletmelerimizin yok oluşuna seyirci kalmak istemiyoruz. Yakın alanlarda faaliyet gösteren 12 sivil toplum kuruluşu olarak tüm dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu zorluğun gerektirdiği sorumlulukla birlikte hareket etmeye karar verdik. Mevcut konjonktürde devletimizin ve milletimizin yanında olma bilinci ile ilgili bakanlıklarımıza ilettiğimiz çözüm önerilerimizi bu vesileyle paydaşlarımız ve değerli basın mensupları ile paylaşmak istiyoruz.”

Sektör için alınması gereken önlem ve önerilerini de sıralayan temsilciler şunları kaydettiler:

1. Şubat 2020 itibarıyla tahakkuk eden/edecek SGK, KDV ve muhtasar tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması.

2. 2019 ve 2020 yılları kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere faizsiz olarak ertelenmesi, ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması.

3. Bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin gerek yurtdışından gelen ve Türkiye’de hizmet verdikleri yabancı müşteriler, gerekse yurtdışında hizmet verdikleri yabancı müşteriler sebebi ile kazandırdıkları döviz girdilerinin ihracat kaleminden sayılıp EXIM Bank ve diğer döviz kazandırıcı kredi ve teşviklerden faydalandırılması.

4. Küçük ve orta ölçekli işletmelerimize 1 milyon TL’ye kadar uygun faizli ve uzun vadeli KGF kaynaklı kredilerin verilmesi.

5. İŞKUR’un ‘Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği’ nin sektörümüz için devreye sokulması.

6. İşletmelerin kamu bankaları başta olmak üzere 2020 yılı içinde vadelendirilmiş kredi borçlarının ertelenmesi, asgari ücret teşvikinin COVID-19 etkisi geçene kadar 2 katına çıkartılması.

7. COVID-19 salgınından en çok etkilenen uluslararası katılımlı toplantı, fuar, kongre ve etkinliklerde teknik, sözlü çeviri, dekor, stant dekorasyonu, transfer, insan kaynağı vb. hizmetlerini veren şirketlerle tasarım ajansları, reklam ve tanıtım ajansları, prodüksiyon şirketleri, bağımsız tasarımcı, yazar, konferans çevirmenleri gibi bu alanlarda faaliyet gösteren serbest meslek erbapları ve firmalara personel destek kredisi ve teşviki verilmesi.

8. Fuar Kongre Etkinlik sektöründe faaliyet gösteren dernekler olarak bu süreçte bizler de üyelerimizle birlikte yılmadan çalışıp ülkemizdeki toparlanma sürecine katkıda bulunma azminde olduğumuzu bilgilerinize sunarız.

Basın açıklamasına destek veren kuruluşlar:

DPİD Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

I-MICE Uluslararası Mice Endüstrisi Derneği

İSTAV İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı

MPI Uluslararası Toplantı Profesyonelleri

SİTE Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği

SSTD Sergileme ve Stant Tasarımcıları Derneği

TETSED Tüm Etkinlik Teknolojileri Sektörü Derneği

TKTD Türkiye Konferans Tercümanları Derneği

TUED Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği

UFYD Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği

YEPUD Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği

YEKON Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler