Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

​Gara'da aralarında polis ve askerin de bulunduğu 13 rehineyi katleden PKK’ye, Şırnak’ta yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla tepki gösterildi.

Kent merkezindeki sivil toplum kuruluşları öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe halk, Cumhuriyet Meydanında Sanat Sokağına kadar "Kahrolsun PKK" sloganları eşliğinde yürüdü.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Basın açıklamasını STK’lar adına Eğitim-Bir-Sen İl Şube Başkanı Abdullah Çatı okudu.

PKK’nin emperyalizmin maşası olduğunu, kanlı elini uzatmaya cüret ettiği her yerde ardında bir vahşet bıraktığını belirten Çatı, Selahaddin Eyyubi ile Ahmed-i Hanilerin torunları olarak Türkiye’de bir arada özgürlük, refah ve barış içinde yaşamak isteyen herkesi PKK katliamlarına karşı ses çıkarmaya davet etti.

"Vahşet sonrası dut yemiş bülbül gibi susmaları, gerçeği eğip bükmeye çalışmaları bir kez daha maskelerini düşürmüştür "

İnsan haklarından, demokrasiden ve hak-hukuktan açıldığında riyakârca mangalda kül bırakmayanların geçmişte olduğu gibi Gara katliamına susmalarının maskelerini düşürdüğünü vurgulayan Çatı, "13 silahsız masum insanın alçakça infazından, demokrasi, hak, özgürlük kılıfı altında ülkemizdeki terör örgütleriyle onların siyasi ve sivil görünümlü uzantılarına sınırsız destek verenler, ülkemiz içinde terör örgütleriyle ve onların uzantılarıyla aralarına hiçbir mesafe koyamayanlar, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin kararlarını hiçe sayıp, terör örgütlerinin propaganda aygıtlarına dönüşen sosyal medya mecraları sorumludur." dedi.

"Hâlâ PKK’yı aklamaya çalışan sivil görünümlü alçaklar var"

6 yıl önce PKK tarafından kaçırılan 13 insanın, alçakça, kalleşçe katledildiğini ifade eden Çatı, "Bunun üzerine hâlâ PKK’yı aklamaya çalışan sivil görünümlü alçaklar var. PKK ile aynı açıklamaları yapmaktan utanmayan aynı yalanlara sahip çıkan haysiyetsizler var. PKK terör örgütünün bu cinayetlerini kınamayanlar suça ortaktırlar buradan ilan ediyoruz. Aynı zamanda Türkiye ile ilgili her konuda yorum yapan ve çeşitli vesilelerle haksız şekilde ülkemize tepki gösteren uluslararası sendikal örgütlerin, AB kurumlarının, ülkemizdeki elçiliklerin ve insan hakları örgütlerinin bu katliamları görmezden gelmelerini de kınıyoruz. Daha önce PKK’nın katliamlarına sessiz kalan, demokrasi ve insan haklarını savunduğunu iddia eden sendikaları, baroları, meslek örgütlerini, siyasi partileri, akademisyenleri, gazetecileri, sanatçıları, oyuncuları, insan hakları örgütlerini de PKK’nın katliamlarına karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz, ancak PKK’nın katliamlarına karşı ses çıkararak tutarlı olabileceklerini buradan bildirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

"PKK ile mücadele vatandaşların eğitim, sağlık ve barınma ve çalışma hakkını koruma mücadelesidir"

"Temsil ettiğini iddia ettiği Kürt vatandaşların eğitim, sağlık, barınma, çalışma gibi haklarını engellemeye yönelik bir strateji izleyen PKK ile mücadele Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının yaşam hakkını koruma mücadelesidir." diyen Çatı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu mücadelede özellikle komşuları ve gelişmiş ülkeler tarafından yalnız bırakılan Türkiye’ye akıl almaz suçlamalar yöneltilmekte, Türkiye’nin kendi vatandaşına şiddet uygulayan bir ülke olarak gösterilme çabası dikkat çekmektedir. PKK terör örgütü, Türkiye için 40 yıllık bir terör ve şiddet problemi olmasına rağmen, birçok Avrupa ülkesi terör örgütü üyelerine kendi ülkelerinde koruma sağlamış, taraftar toplamalarına imkân vermiştir. Gerek söz konusu ülkeler gerekse de bu ülkelerdeki medya ve düşünce kuruluşları ile sivil toplum örgütleri PKK’yı temize çıkarıp meşrulaştırmaya yönelik ciddi bir imaj çalışması yürütmektedirler. Tüm bunların yanı sıra özellikle ülkemizden bazı sendikaların, meslek kuruluşlarının ve insan hakları örgütlerinin PKK’nın yaptığı katliamları gizleyen, örgütün faaliyetlerini meşrulaştıran ve Türkiye’nin terörle mücadelesini saptıran kara propaganda yaptıkları bilinmektedir. Uluslararası sendikal örgütlerin, AB Kurumlarının, ülkemizde her konuda yorum yapan elçiliklerin, insan hakları örgütlerinin ve siyasi uzantı HDP’nin PKK’nın katliamlarını görmezden gelmelerini kınıyoruz.

"Bölücü terör örgütü 1984 yılından bugüne kadar 30 bin sivil insanımızı aynı şekilde katletmiştir"

PKK’nın ilk katliamı olmadığını ifade eden Çatı, "Terör örgütünün bu ilk katliamı da değildir. Bölücü terör örgütü 1984 yılından bugüne kadar 30 bin sivil insanımızı aynı şekilde katletmiştir. Anne karnındaki çocuktan kundaktaki bebeğe, çobandan imama, eğitimciden sağlıkçıya, esnafa her kesimden insanımız bulunmaktadır. Terör örgütünün ve vekâlet ettikleri emperyalizmin asıl amacı ehlileştirilmiş, başını önüne eğmiş, emir alan bir Türkiye safsatasıdır. Ama bu çabalar nafiledir. Milletimiz genciyle yaşlısıyla işçisiyle devletinin ve güvenlik güçlerimizin yanında kalacaktır. Ülkemiz zalimler, katiller için bir kâbus olmayı sürdürecek; masumlar, mağdurlar ve İslam ümmeti içinse güvenilir bir liman olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.


Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Gara katliamı Şırnak'ta protesto edildi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.