1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. BATMAN

  4. Göktaş: İslam'ın yegâne merkezi bu ülkede Batman'dır
Göktaş: İslam'ın yegâne merkezi bu ülkede Batman'dır

Göktaş: İslam'ın yegâne merkezi bu ülkede Batman'dır

Batman'da Kur'an Nesli Platformu'nun verdiği eğitimle namazla tanışan yüzlerce çocuğa yönelik düzenlenen programda konuşan Araştırmacı-Yazar Mehmet Göktaş Hoca, bu ülkenin İslami merkezinin Batman olduğunu söyledi.

A+A-

"Hayat Namazla Güzeldir" sloganıyla Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 7-10 yaş arasındaki yüzlerce çocuk için Batman'da bir program düzenlendi.

Önce namazın önemine dikkat çekmek için yürüdüler

Batman'da Kur'an Nesli Platformu'nun verdiği eğitimle namazla tanışan yüzlerce küçük kız ve erkek çocuk, düzenlenen program alanına kortej halinde önce bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Şehrin onlarca farklı noktasında 15 günlük eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve ilk kez namazla tanışan çocuklar, aileleri ve hocalarıyla birlikte şehrin farklı bölgelerinde toplanarak bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş esnasında yüzlerce kız ve erkek çocuğu ellerinde; "Namaz Cennetin Anahtarıdır", "Hayat Namazla Güzeldir" adlı pankartlar taşıyarak "Namaz Dinin Direğidir", "Namaz Cennetin Anahtarıdır" sloganlarını attı.

Çocukların namaz yürüyüşü, çevredeki vatandaşlar tarafından da büyük bir beğeni topladı.

"Çocuklara namaz öğretme ve sevdirme" programı kapsamında Hürriyet Mahallesi'nde bulunan parkta saat 17.00'de düzenlenen "Hayat Namazla Güzeldir" final etkinliğine; HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, STK temsilcileri, kanaat önderleri, namaz öğrenen çocuklar ve aileleri katıldı.

Sunuculuğunu Şenol Aksoy'un yaptığı program, Hafız Muhammed Furkan Yalçın'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açılış ve selamlama konuşmasını yapan Kur'an Nesli Platformu Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Emin Sütçü, namazın sadece ahirette cenneti kazandırmadığını, bu dünyada da insanın kalbine manevi bir cennet kazandırdığını söyledi.

"Allah her daim namaz kılanla beraberdir"

Namazın Allah'ı anmak ve hatırlamak olduğunu belirten Sütçü, "Midenin açlığı acı verir de kalbin ve ruhun açlığı acı vermez mi? Elbette acı verir. Hem de çok daha büyük bir acı. İşte bu yüzden hayat namazsız güzel değildir. İşte bu yüzden biz 'Hayat Namazla Güzeldir' diyoruz. Namaz kılan biri bilir ki o Allah'ın kuludur. Allah her daim onunladır. Namaz kılan bilir ki bütün dünya karşısında olsa Allah ona yeter." ifadelerini kullandı.

"Namaz huzur verir"

Namazın cennetin anahtarı olduğuna işaret eden Sütçü, "Namaz sadece ahirette cenneti kazandırmaz, aynı zamanda bu dünyada da insana huzur verir ve kalbine manevi bir cennet kazandırır. O halde her iki dünyada da cennet hayatını istiyorsak namaza dört elle sarılmalı, ömrümüzün sonuna kadar namazı terk etmemeliyiz. Bizler ümmet olarak namaza hakkıyla sarılamadık. Bakın dünyanın dört bir yanında başımıza neler geliyor. Sizler namaza sahip çıkın ki Allah da sizi sahipsiz bırakmasın. Geleceğimiz sizinle aydınlık olsun. Namaz gözümüzün nurudur. Namaz dinimizin direğidir." diye konuştu.

Selamlama konuşmasının ardından çocuk ilahi grubu etkinlikte ilahilerini seslendirdi. Programda ayrıca namaz öğrenen çocuklar, ezberledikleri ayet ve hadisleri okudular.

Ardından günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Araştırmacı-Yazar Emekli Müftü Mehmet Göktaş Hoca, çocukların bu anlamlı programının kendisini duygulandırdığını söyledi.

Türkiye'nin İslami merkezinin Batman olduğunu, namaz sevdalısı Batmanlı çocukların örnek alınması gerektiğini ifade eden Göktaş, anne ve babalara seslendi.

"İslam'ın yegâne merkezi bu ülkede Batman'dır"

Göktaş hoca çocuklara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Hepinizi bir Hazreti Ali olarak görüyorum. İnşallah yarının Ali'leri sizler olacaksınız. Hazreti Ali daha çocukken hep Allah Resulü'nün yanında olmuştur. Siz yaptığınızı belki basit görüyorsunuz ama size diyorlar ki Türkiye'nin başkenti neresidir? Ankara. En büyük şehri neresidir? İstanbul. Bırakın onları. Bu ülkenin bir tane İslam'ın merkezi vardır ve o da Batman'dır. İslam'ın yegâne merkezi bu ülkede Batman'dır. İnanın yarından sonra Türkiye'nin öteki şehirleri sizi taklit edecekler. Aynen sizin burada yaptığınız namaz bayramını yapmaya başlayacaklar."

"Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle bir manzara yoktur"

Namaz sevdalısı çocukların örnek alınması gerektiğini belirten Göktaş, "Peygamber sevdasının başşehri burası değil mi? Peygamber sevdası Batman'dan, Diyarbakır'dan dünyaya yayılmıyor mu şu anda? Sizi sevindirmek için söylemiyorum. Göreceksiniz diğer şehirler sizi taklit edecek. Ey Türkiye'deki anne ve babalar! İşte, yavrularınız benzeyecekse bunlara benzeyecek. Eğer örnek alacaksınız, işte önünüzde bir örnek vardır ve bunlar Batmanlı namaz sevdalıları yavrularımızdır. Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle bir manzara yoktur. Şimdi oldu ve göreceksiniz Allah'ın nuru olarak dört bir tarafa yayılacaktır. Ben size bu müjdeyi veriyorum." diye konuştu.

Çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Kur'an Nesli Platformu Batman Koordinatörlerinden Mehmet Ali Şimşek ise toplumu düzeltecek şeyin namaz olduğunu söyledi.

Henüz küçük yaşta namazın sevdirilmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, "Kur'an Nesli Platformu olarak her sene 15 günü kapsayan bir eğitim süreci başlatıyoruz. Biz bu toplumu düzeltecek olan şeyin namaz olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden küçük çocuklarımız daha küçükken dimağları daha taze ve temiz iken onları namazla buluşturuyoruz. Bu kapsamda Batman'ın onlarca noktasında dernek ve evlerimizde hem bayan hem de erkek eğitimcilerimiz bu görevi üstlendiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz, Allah onlardan razı olsun. Büyük bir çaba ve gayretle çocuklarımıza abdestin nasıl alınacağını, namazın nasıl kılınacağını, Fatiha ve kısa süreleri 15 günlük gibi hızlı bir eğitim sürecinde çocuklarımıza öğrettiler. Çok şükür kazasız belasız bu eğitimi tamamladık. Taptaze çocuklarımıza namazın nasıl kılınacağını, abdestin nasıl alınacağını namazda neleri yapacaklarını ve namazda kime rükû ve secde ettiklerini anlattık. Rabbim bu çalışmamızı bereketlendirsin. Çocuklarımıza namazı sevdirsin ve namazsızlığı aramızdan kaldırsın." ifadelerini kullandı.

Programda yapılan konuşmaların ardından namaz eğitimini tamamlayan çocuklar cemaatle 2 rekât şükür namazı kıldı.

Program, Fatih Burak Yanaç'ın yaptığı dua ile son buldu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.