Güney Afrika, dünyayı siyonist rejime karşı tanıklık etmeye çağırdı

Güney Afrika, dünyayı siyonist rejime karşı tanıklık etmeye çağırdı

Güney Afrika'nın Hollanda Büyükelçisi Phosimozi Madonsela, siyonist rejimin, Gazze'de işlediği soykırım suçundan sorumlu tutulması için ülkesinin Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı davada, tüm ülkeleri tanıklık yapmaya çağırdı.

Güney Afrikalı diplomat, "ülkesinin, davanın sonunda Uluslararası Adalet Divanı'nın siyonist işgalcinin Filistin topraklarında devam eden işgalinin yasadışı olduğunu ve sona ermesi gerektiğini ilan etmesini beklediğini" söyledi.

Büyükelçi, "Soykırım Sözleşmesi'ne taraf devletleri, Uluslararası Adalet Divanı duruşmalarına katılmaya ve siyonist rejimin soykırım suçu işlediğini Mahkeme'ye göstermek için ellerindeki kanıtlarla birlikte görüşlerini sunmaya" çağırdı.

Büyükelçi, "Mahkemenin bu sonuca varması halinde siyonist rejimi uygun bir şekilde cezalandırılmasını beklediklerini" kaydetti.

Geçtiğimiz 140 gün boyunca dünyanın, Gazze'ye yönelik saldırıların her gün devam etmesini dehşet içinde izlediğini ifade eden Madonsela "İşgalci çetenin Gazze'ye yönelik askeri operasyonunun acımasızlığı ve şiddeti ile Uluslararası Adalet Divanı tarafından verilen kararlar da dahil olmak üzere uluslararası hukukun ihlal edilmesinin, siyonist rejimin Filistinlilere yönelik eylemlerinde kendisini sorgulanamaz gördüğünün en açık göstergesi olduğunu" vurguladı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.