1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Gürer: Mağdur taşeron işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır
Gürer: Mağdur taşeron işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır

Gürer: Mağdur taşeron işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KHK ile‘taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde’ oluşan sorunlarınçözülmesini istedi.

A+A-

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer hükümetin 1 milyon taşeron işçiye kadro sözü verdiğini ancak  taşeron uygulamasının ortadan kalkmadığı gibi aynı kurum içinde dahi işçiler arasında ayrım çıkarıldığını belirterek, ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi. 

"Hani tüm taşeronlar kadroya geçecekti?"

Tüm taşeron işçilere koşulsuz kadro sözü verilmesine rağmen, 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin büyük çoğunluğunun kadro hakkından yoksun bırakıldığını belirten Gürer, belediye ve il özel idarelerinde çalışan binlerce taşeron işçiye kadro yerine iktisadi teşekkül işçiliği getirildiğini söyledi.

Gürer, "Mevcut belediye şirket çalışanlarının statüsü değişmedi ve kadroda olmayan bu işçilerden dilekçe alınmadı. KİT’ler ve bazı özel bütçeli kuruluşlarda çalışan işçilerin kapsam dışında tutuldu. “Personel ihalesi” şartı arandığı için; ihalesinde personel gideri yüzde 70’in altında olan işçiler ile mal, yapım ve danışmanlık ihalelerinde çalıştırılan işçiler de  dışarıda kaldı." ifadelerini kullandı.

"Haklarından yararlanamayacaklar"

Kapsamda olan işçilere ise hem güvenlik soruşturması hem yazılı, sözlü ya da uygulamalı sınav şartı getirildiğini kaydeden Gürer, “Öte yandan kadro için, açılan davalar ile geçmişe yönelik hak ve alacaklardan feragat koşulu aranacak. Kadroya geçiş, mevcut hak ve ücretlerle yapılacak. Taşeron işçilerin ücret ve hakları mevcut kadrolu işçilerin seviyesine çekilmeyeceği gibi kadroya alınan taşeron işçiler, mevcut kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmesinden de doğrudan yararlanamayacak.” dedi. 

"Dava açılamayacak"

Düzenlemenin, OHAL devam ederken KHK ile yapıldığı için Anayasa Mahkemesi yolunun da kapatılmış olduğunu anlatan Gürer,  “696 sayılı KHK ile taşeron olarak çalışanlar için sözde kadro düzenlemesi yapılmıştır. 1 milyonu aşkın taşeron çalışanının kadro beklentisi belli kesim ile sınırlı kalmıştır. Bütün taşeronlara koşulsuz kadro sözü veren AKP hükümeti taşeron işçiler için ayrıma gitmiş, aynı iş yerlerinde dahi mağduriyet oluşturmuştur." şeklinde konuştu.

"Süreç sorunludur"

"Ülkemizde ne yazık ki taşeron süreci ortadan kaldırılmadığı gibi daha sorunlu kılınmıştır." Diyen Gürer, sözlerini şöyle bitirdi:

"Asıl işi yapanlar kadroya alınmamış eşit işe eşit ücret verilmemiştir. Belediye’de çalışan taşeronlar belediye kadrosuna alınmak yerine yeni bir düzenlemeye gidilip mağdur edilmiştir. Süreç sorunludur. Bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir” (İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.