Hafife alınan tehlike: Yaz depresyonu

Hiçbir şeyden keyif alamama, dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, iştah kaybı gibi belirtilerle kendini gösteren yaz depresyonuna dikkat çeken Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Fatih Sağlam, önemli uyarılarda bulundu.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, insanların yaz aylarında da mevsimsel depresyon riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar bazı kişilerin yılın en canlı günlerinde yaz depresyonuna girebildiğini belirtiyor.


Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu olarak adlandırılan bu durumla ilgili açıklamada bulunan Psikiyatri Uzmanı Fatih Sağlam, “Diğer depresyonlarda olduğu gibi genetik yatkınlık, stres, ruhsal hastalıkların varlığı, travma öyküsü, alkol madde kullanımı gibi sebeplerin Yaz Depresyonunun altta yatan nedenler olduğuna dikkat çekti.

Yaz Depresyonu nedir?

Normalde depresyonun kış aylarında daha sık görüldüğüne dikkat çeken Sağlam, "Havanın kararması, güneşli günlerin azalması daha çok bu duygu durumu bozukluğuna neden oluyor. Yaz Depresyonunda ise daha nadir görülmekle beraber gün süresinin uzaması, uyku süresinin azalması meletolin dediğimiz hormon salgılamasının azalması nedeniyle bazı hastalar ama nadir olmak koşuluyla depresyon şeklinde görülebiliyor." dedi.

Yaz depresyonu belirtileri