HAMAS: İşgal altındaki toprakları kurtarmak Filistin halkının en tabii hakkıdır

HAMAS: İşgal altındaki toprakları kurtarmak Filistin halkının en tabii hakkıdır

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Birim üyesi ve Arap ve İslam Dünyasıyla İlişkiler Ofisi başkanı İzzet er-Reşak, işgal altındaki toprakları kurtarmanın Filistin halkının en tabii hakkı olduğunu belirtti.

Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan er-Reşak, işgal altındaki Kudüs ile ilk kıblemiz Mescid-i Aksa özgürlüğe kavuşuncaya dek direnişin devam edeceğini belirterek, “Siyonist işgal rejimi darmadağın olmadıkça durmak yok.” dedi.

er-Reşak açıklamasında, Filistin davasının yalnızca Filistinlilerin değil bilakis tüm Arapların ve İslam ümmetinin davası olduğunu ve stratejik önem arz ettiğini ifade ederek, her türlü siyasi yanlış adımın Filistin birliğini tehdit edeceğini ve siyonist rejimin ekmeğine yağ süreceğini kaydetti.

Filistin meselesinin haklı ve adil bir dava olduğunu aktaran er-Reşak, Filistin davasının içinde bulunduğu zorluklara karşı koyabilmenin tek yolunun, Filistinli grupların tam ulusal bir strateji etrafında toplanması olduğunu vurguladı.

Er-Reşak, “Siyonist rejimin işlediği suçlar sonucu Filistin halkının maruz kaldığı tehlike ve katliamlarla birlikte davamızı kuşatan zorluklara rağmen direnişimiz, bütün kararlılığıyla her alanda devam ediyor.” dedi.

29 Kasım 1947 tarihinde BM Genel Kurulu, Filistin topraklarını, işgalci siyonistler ile oranın asıl sahipleri olan Filistinliler arasında paylaştıran 181 sayılı kararı çıkarmıştı.

Bundan otuz yıl sonra 29 Kasım 1977 tarihinde ise BM Genel Kurulu bugünün Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak kutlanmasına dair karar çıkarmıştı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler