HDPli adaya KHK gerekçesiyle mazbatası verilmedi

HDPli adaya KHK gerekçesiyle mazbatası verilmedi

HDP Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Adayı Zeyyat Ceylan'a, KHK gerekçesiyle mazbatası verilmeyince, AK Partili aday, mazbatanın 2'nci en yüksek oyu alana verilmesi gerektiğini savunarak İl Seçim Kurulu'na başvuruda bulundu.

AK Parti Diyarbakır Bağlar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Beyoğlu, HDP'nin Bağlar Adayı Zeyyat Ceylan'ın öğretmen olarak görev yaptığı dönemde OHAL kapsamında çıkarılan KHK'larla görevinden ihraç edildiği için mazbata alamayacağına ve bu nedenle mazbatanın 2'nci en yüksek oyu alana verilmesi gerektiğini savunarak, İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı.

31 Mart 2019'da merkez Bağlar ilçesi Belediye Başkanlığı seçiminde HDP'nin adayı Ceylan'a, seçilme yeterliliğine sahip olmaması nedeniyle mazbata verilmemesi ve 2'nci en yüksek oyu alan adaya mazbata verilmesi gerektiğini dile getiren Beyoğlu, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına sunulmak üzere İl Seçim Kurulu'na konuyla ilgili başvuruda bulundu.  

OHAL kapsamında alınan tedbirlerin hatırlatıldığı başvuruda, "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişilerin kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır. Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmaz. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilir. Birinci fıkra gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkûmiyet kararı aranmaksızın rütbe veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler." denildi.  

Ceylan'ın belediye başkanlığı mazbatasını alamayacağı belirtilen başvurunun devamında, "Ceylan'ın seçimde en yüksek oyu olan aday olmasına rağmen, seçme ve seçilme ehliyetinden söz konusu Kanun Hükmünde Kararname sebebiyle İlçe Belediye Başkanlığı mazbatasının en yüksek ikinci oyu alan Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 1863 Sayılı Kararı uyarınca da Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Hüseyin Beyoğlu'na verilmesi konusunda gereğini arz ederim." ifadelerine yer verildi.

Başvuruda, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinin Kadılı Mahallesi'nde resmi olmayan sonuçlara göre muhtarlık seçimini kazanan Hüseyin Arslan hakkında Yüksek Seçim Kurulu'nun oy birliğiyle aldığı karara da atıfta bulunuldu.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.