1. HABERLER

  2. YAŞAM SAĞLIK

  3. Hediye Öz karaciğer ve böbreğindeki kitlelerden tek ameliyatta kurtuldu
Hediye Öz karaciğer ve böbreğindeki kitlelerden tek ameliyatta kurtuldu

Hediye Öz karaciğer ve böbreğindeki kitlelerden tek ameliyatta kurtuldu

Karaciğerinde 13 santimetre iken tespit edilen kitleyle 13 sene boyunca yaşamak zorunda kalan hasta kadın, geçirdiği 7 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

A+A-

Diyarbakır’da yaşayan Hediye Öz’ün (48) 2002 yılında karaciğerinde 13 santimetrelik bir kitle belirlendi. Başvurduğu doktorlar, ‘ameliyat edemeyiz durumu takip edelim’ deyince 13 sene boyunca bu kitleyle yaşamak zorunda kaldı. Son dönemlerde şikâyetleri daha da artınca kitlenin boyutunun 19 santimetreye ulaştığı bunun yanı sıra böbreğinde de bir kitlenin olduğu ve vakit kaybetmeden ameliyat olması gerektiği kendisine söylendi. Hediye Öz bir yakınının tavsiyesi üzerine gittiği hastanede tek ameliyatta hem karaciğerinde hem de böbreğinde bulunan kitleden kurtularak sağlığına kavuştu.

Yıllar karaciğerine daha çok zarar verdi

Doktorlar tarafından hastalığı hakkında bilgi verilerek şu an için sadece takip yeterli denildi. Hediye Öz, 13 yıl boyunca doktorların uyarılarını dikkate alarak yaşadı. 13 yıl sonra, 2015 yılının sonlarında şikâyetleri giderek artınca hemen doktora başvurdu. Yapılan tetkiklerde karaciğerindeki kitlenin 19 santimetre kadar büyüdüğü, bunun yanı sıra böbreğinde de kitle olduğu ortaya çıktı. Acilen ameliyat olması gerektiği söylenen Hediye Öz, endişe içinde nerede ameliyat olabileceğini araştırırken İstanbul’a gitmeye karar verdi. Ama bir yakınının tavsiyesi hayatını değiştirdi.

7 saatlik ameliyatta kitlelerden kurtuldu

Büyük korku ve panik yaşayan Öz, Memorial Diyarbakır Hastanesine başvurarak, burada Genel Cerrahi Bölümünden Profesör Doktor Ercan Gedik’e muayene oldu. Karaciğerinde ve böbreğinde bulunan kitlenin ameliyat ile alınması gerektiğini doğrulayan Gedik, durumu yakını olan ve aynı hastanede çalışan Üroloji Uzmanı Doçent Doktor Abdullah Gedik’e bildirdi. İki akademisyen doktor tarafından değerlendirilen tetkikler sonucunda tek ameliyatta karaciğerde ve böbrekte bulunan kitlenin alınabileceği Öz’e belirtildi.  Öz’ün karaciğerindeki kitle Gedik tarafından, ardından aynı ameliyata giren Ürolog Abdullah Gedik tarafından da börekte bulunan kitle alındı. Öz, 7 saatlik ameliyat sonunda sağlığına kavuştu.

“Ameliyat gözümü korkutuyordu ama iyi ki oldum diyorum”

Hastalığını 13 yıl önce öğrendiğinde yaşadığı korkuyu, ameliyat kararı alınınca tekrar yaşadığını dile getiren Öz, “Ameliyat olmam gerektiği söylendiğinde eşimle birlikte ilk aklımıza gelen İstanbul oldu. Bazı tanıdıklarımız da bu ameliyatın Diyarbakır’da yapılamayacağını söylüyordu. İstanbul’a gitmeye hazırlanırken yine bir yakınımızın yönlendirmesiyle hastaneye geldik. Profesör Doktor Ercan Gedik ve Doçent Doktor Abdullah Gedik son derece riskli olan bu kitlelerden beni kurtardı. Bir seferde iki ameliyat zor olur diyordum ama şimdi hızla iyileşmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Önce karaciğer, sonra böbrekteki kitle alındı

Cerrah Ercan Gedik ameliyat hakkında bilgi vererek, Öz’ün kendilerine başvurduğunda çok tedirgin olduğunu belirterek,  "Öncelikle tetkikleri Doçent Doktor Abdullah Gedik ile değerlendirdik. Hediye Hanım’ın karaciğerinde 19 santimetrelik, böbreğinde ise 3 santimetrelikbüyüklüğünde kitleler vardı. Hediye Hanım’a ve eşine hastalık ve tedavisi hakkında detaylı bilgi verdik. O andan itibaren Hediye Hanım ve eşi Abdülhamit Bey oldukça rahatladı ve ameliyatı kabul ettiler. İlk olarak karaciğerdeki daha sonra da böbrekteki kitleyi aldık. Ortalama 7 saatlik bir operasyon sonucunda hem karaciğerindeki hem de böbreğindeki kitleden kurtulan Hediye Hanım sağlığına kavuştu. Ameliyat olmasaydı durumu gitgide kötüleşecekti” ifadelerini kullandı.

“Kitleyi böbreği koruyarak aldık”

Hediye Hanım böbreğindeki 3 santimetrelik kitlenin kötü huylu olduğunu söyleyen Doçent Doktor  Abdullah Gedik ise “Böbrekteki kitleyi acilen almamız gerekiyordu. Genel Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Ercan Gedik karaciğerdeki kitleyi aldıktan sonra biz ameliyata girerek böbrekteki kitleyi aldık. Ameliyatı, nefron koruyucu cerrahi ile böbreğe zarar vermeden gerçekleştirdik. Hediye Hanım 5 yıl süresince kontrol altında olacak. Onun haricinde normal hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilir” dedi. (İLKHA) 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.