1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığından Midyat açıklaması
HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığından Midyat açıklaması

HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığından Midyat açıklaması

HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığı dün Midyat’ta düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili yazılı bir açılama yayımladı.

A+A-

Midyat’ta dün bombalı araçla düzenlenen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Yayımlanan basın açıklamasında olay sert bir dille kınanırken, bu saldırılarla asıl hedefin bölgedeki kaosu derinleştirmek ve istikrarsızlığı yaygınlaştırmak olduğu vurgulandı.

Kürt halkının PKK’ye prim vermediğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ortadoğu'da devam eden çatışmaları örgütsel çıkarlar üzerinden bölgemize taşıma gayreti içerisine girerek halkımızı namluların ve topların hedefi haline getirmek bu halka yapabilecek en büyük ihanettir. Kürt halkı bölgemizde yaşanan, tüm mağduriyet ve tahribatların sebebi olan çukur siyasetine ve PKK örgütünün bu insanlık dışı terör saldırılarına prim vermemiş, çukur siyaseti ve özyönetim ilanlarını tanımamıştır. Halk bu saldırılardan dolayı yıllarca yaşadığı şehrini, evini ve işyerini terk etmek zorunda kalmıştır.”

İnsanlık dışı saldırıların artarak devam etmesinin Kürt halkına büyük zararlar verdiğine vurgu yapılan açıklamada, “Sözde Kürt halkının haklarını savunan bu yapı, çatışma ve kaosu bölgede Midyat gibi sükûnetin hâkim olduğu ilçelere taşımakla tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlerden ihale almıştır. Sayın genel başkanımızın aylar öncesinde belirttiği gibi, ‘Emperyalistler bölgeyi İslamsızlaştırmak daha sonra istikrarsızlaştırmak ve sonunda da insansızlaştırmak istiyor.’ tespitinin ne kadar yerinde olduğunu bu saldırılarla açıkça bir kez daha müşahede etmekteyiz. Görünen o ki; örgüt, hedeflerine ulaşmak için bu kirli ve insanlık dışı saldırıları her geçen gün gerek doğuda gerekse de batıda farklı yerleşim alanlarına yayma çabası içerisindedir. Bombalı araçların halkı yaşam alanlarında patlatılması Kürt halkına zarardan başka bir şey vermemektedir. Umudumuz; bu vahşetin bir an önce terkedilmesi, insanlara dayatılan bu zulüm çarkının son bulmasıdır.” denildi.  (İLKHA)

HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni:

Mardin ili Midyat ilçe merkezinde 08 06 2016 tarihinde (dün)  saat 10.50 sıralarında bomba yüklü araçla bir saldırı düzenlenmiş, saldırıda 2'i polis 3’te sivil vatandaşımız olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmiş, toplamda 51 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlerin acılı ailelerine başsağlığı ve sabrı cemil, yaralananlara ise yüce Allah'tan acil acil şifalar temenni ediyoruz.

Halkın yaşam alanlarına yönelik yapılan bu tür çirkin saldırıları şiddetle tel'in ediyor,  Kürt halkının malına, canına, şehirlerine kısacası maddi ve manevi tüm değerlerine yönelik başlatılan bu şerli süreci lanetliyoruz.

Çatışmasızlık süreci sonrası gelişen çukur siyaseti ve şehirlere taşınan çatışmalar ve yürütülen kirli siyaset ancak bir rant vesilesi olabilir. Bu nedenle bölge genelinde yaygınlaştırılmak istenen bu saldırılar, derin yapı ve odakların emeline hizmet etmekten öte bir şey değildir.

Ortadoğu'da devam eden çatışmaları örgütsel çıkarlar üzerinden bölgemize taşıma gayreti içerisine girerek halkımızı namluların ve topların hedefi haline getirmek bu halka yapabilecek en büyük ihanettir. Kürt halkı bölgemizde yaşanan, tüm mağduriyet ve tahribatların sebebi olan çukur siyasetine ve PKK örgütünün bu insanlık dışı terör saldırılarına prim vermemiş, çukur siyaseti ve özyönetim ilanlarını tanımamıştır. Halk bu saldırılardan dolayı yıllarca yaşadığı şehrini, evini ve işyerini terk etmek zorunda kalmıştır.

Sözde Kürt halkının haklarını savunan bu yapı, çatışma ve kaosu bölgede Midyat gibi sükûnetin hâkim olduğu ilçelere taşımakla tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlerden ihale almıştır. Sayın genel başkanımızın aylar öncesinde belirttiği gibi, "Emperyalistler bölgeyi İslamsızlaştırmak daha sonra istikrarsızlaştırmak ve sonunda da insansızlaştırmak istiyor." tespitinin ne kadar yerinde olduğunu bu saldırılarla açıkça bir kez daha müşahede etmekteyiz.

Görünen o ki; örgüt, hedeflerine ulaşmak için bu kirli ve insanlık dışı saldırıları her geçen gün gerek doğuda gerekse de batıda farklı yerleşim alanlarına yayma çabası içerisindedir.

Bombalı araçların halkı yaşam alanlarında patlatılması Kürt halkına zarardan başka bir şey vermemektedir. Umudumuz; bu vahşetin bir an önce terkedilmesi, insanlara dayatılan bu zulüm çarkının son bulmasıdır.

HÜDA PAR MARDİN İL BAŞKANLIĞI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.