HÜDA PAR'dan "hasta mahkumlar" çağrısı

HÜDA PAR Sözcüsü Yunus Emiroğlu, hasta mahkumların sorunlarına dikkat çekerek "Hasta mahkûmların, tedavilerinin daha rahat yapılabilmesi için işledikleri suçlara bakılmaksızın tedavi süreci boyunca infazları ertelenmelidir." çağrısında bulundu.

HÜDA PAR Genel İdare Kurulu üyesi ve Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu, partisinin iç ve dış gündemine ilişkin değerlendirmesine paylaştı.

Emiroğlu, ihracatın artırılmasını esas alan “Yeni Ekonomi Modeli”ni hayata geçiren Türkiye'nin, enflasyonla mücadelede en ağır başarısızlığı yaşayan ülkelerin başında geldiğini belirtti.


"Uygulamadaki ekonomik model, kamu kaynaklarını zengin elitlere peşkeş çekmiştir"

Bununla beraber her ay açıklanan dış ticaret verilerini, bu süreçte cari açığın da giderek daha fazla arttığını gösterdiğini belirten Emiroğlu, "Temmuz ayı verilerine göre dış ticaret açığı yüzde 144,5 artarak 10,6 milyar dolara yükseldi. Düşük tutulan politika faizine karşın reel faiz oranlarındaki tırmanış, cari açığın finanse edilmesinde kullanılacak finansal kaynakların finans kurumları ile bir avuç mutlu azınlık tarafından kullanıldığını göstermektedir. Merkez Bankası Başkanı’nın son açıklamaları, yatırım için devletin sağladığı düşük faizli kredilerin önemli bir bölümünün yatırım yerine ekonomik durumu daha da kötüleştirecek şekilde dövize yatırıldığını ya da üretilen malların stoklanarak iç piyasada fiyat artışlarına neden olunduğunu göstermiştir." dedi.

Emiroğlu, "Sonuçta hayat pahalılığı, açlık ve yoksulluk bir tarafta dururken diğer tarafta bu kriz ortamında dahi tarihi kâr rekorları kıran bir bankacılık sektörü oluştu. Servet sahibi bir avuç mutlu azınlık servetlerine servet katıyor. Bu durumun farkında olan yetkililer hesap sorabilirlik ve denetim adına hiçbir tedbir ya da yaptırım uygulamıyorlar. Uygulamadaki ekonomik model, kamu kaynaklarının zengin elitlere peşkeş çekilmesinden başka bir işe yaramamıştır. Bu büyük adaletsizliğe rağmen sıradan vatandaşlara ellerindeki azıcık döviz miktarlarını ya da ziynet eşyalarını enflasyonla mücadele ya da kuru dengeleme adına bozdurma çağrılarının yapılması ise tuhaf bir çelişkidir." ifadelerini kullandı.

Hasta mahkûmlar serbest bırakılmalıdır

28 Şubat Darbesi’nin faillerinden Çevik Bir'in, geçirmiş olduğu hastalık sebebiyle geçtiğimiz günlerde tahliye edildiğini hatırlatan Emiroğlu, çok daha ağır hastalıkları olan mahkûmların görmezden gelindiğini; bunun hukuk ve adalet adına üzüntü verici olduğunu belirtti.

"Cezaevleri birer eza evleri olmaktan çıkarılmalıdır." ifadesine yer veren Emiroğlu, "Hasta mahkûmların, tedavilerinin daha rahat yapılabilmesi için işledikleri suçlara bakılmaksızın tedavi süreci boyunca mutlaka infazları ertelenmelidir. Bu hak, sadece seçkinler için değil, bütün mahkûmlar için uygulanmalıdır. Bu çifte standarttan vazgeçilmediği sürece hukuk mekanizmasına yönelik tartışmalar sona ermeyecektir." diye konuştu.

Emiroğlu, şunları kaydetti:

Cezaevleri mevcut koşullar itibariyle ya kronik hastalıklara sebebiyet vermekte ya da var olan hastalıkların ilerlemesini kolaylaştırmaktadır. Özellikle ağır infaz rejimi uygulanan mahkûmların kronik hastalıklarının da olması durumunda kendi bakımlarını sağlayabilmeleri, tedavi edilebilmeleri, tedavilerine paralel beslenme ve diğer imkânlardan yararlanabilmeleri mümkün değildir. Bu yüzden kanser gibi ağır hastalıkların cezaevlerinde pek çok ölüme de sebebiyet verdiği kamuoyunun malumudur. Burada devlete düşen görev, ağır hastalığı bulunan mahkûmların bakımlarının sağlanması ve son zamanlarını aile fertleriyle geçirebilmeleri adına infaz ertelemenin kolaylaştırılmasıdır. Bu anlamda Adli Tıp Kurumu siyasi saiklerle hareket etmekten vazgeçmeli, tam teşekküllü diğer hastanelerin de raporlandırma yapabilmesi sağlanmalıdır.
Beşinci İslami Dayanışma oyunlarının icra şekline tepki

Emiroğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde yapılan İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisinin Konya’da başladığını hatırlatarak, "İslam ülkeleri arasında sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sunması beklenen program, anlam ve önemine aykırı bir şekilde icra edilen konserler, İİT’nin amacına yakışmayan sahneler ve spor müsabakaları ile daha çok ön plana çıktı. İslam’ın mukaddesatlarını merkeze alarak kurulan bir teşkilatın bu şekilde yozlaştırıcı bir misyonla ön plana çıkarılması kabul edilemez." eleştirisini yöneltti.

Türkiye’nin, bütün İslam ülkelerine mal olmuş böyle büyük bir kuruluşla birlikte İslami değerleri yozlaştırıcı bir organizasyon görevini yüklenmesinin ayrıca dikkat çekici olduğuna dikkat çeken Emiroğlu, "Bahar şenlikleri ve festival adı altında valilik, kaymakamlık ve belediyeler tarafından yakın zamanda icra edilen ve halkın değerlerine saldırı niteliğindeki yozlaştırıcı etkinliklerden sonra bu sefer uluslararası bir platformda bu misyonun sürdürülmesi ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Türkiye, seküler bir yaşam tarzında İslam ülkelerine model olarak sunulmaya çalışılıyor. Türkiye bu oyuna düşmemelidir. Böyle bir rol modellik, Türkiye toplumunun da İslam ülkelerindeki toplumların da faydasına olmayacaktır."

CHP'nin "Helalleşme" söylemleri

CHP Genel Başkanı tarafından yapılan “helalleşme” çağrısının, aslında toplumsal barış ve memleketin geleceği açısından önemli olduğunu söyleyen Emiroğlu, "Türkiye’nin geniş kapsamlı bir helalleşmeye ihtiyaç duyduğu tartışmasızdır. Ancak sadece bir seçim argümanı olarak kullanılacak samimiyetsiz bir helalleşme söyleminin yaralara tuz biber olmaktan başka bir getirisi olmayacaktır. Cumhuriyetin ilk yıllarından başlanmak üzere Tek Parti Dönemi boyunca ve de sonrasında Cumhuriyet Halk Partisinin imzasını taşıyan sayısız mezalim yaşandı bu coğrafyada." dedi.

"CHP hangi dönem ve hangi hatalar için kimin adına ve hangi yetki ile helalleşme çağrısı yapmaktadır?" sorusunu yönelten Emiroğlu, şöyle devam etti:

CHP Genel Başkanı İstiklal Mahkemeleri’nin neden olduğu mezalimi, Şeyh Said Hadisesi’ni, Dersim ve Zilan Katliamları ile diğer zulümleri de helalleşme kapsamına dâhil ediyor mu? Kürtlere yönelik inkâr ve asimilasyon politikalarının neden olduğu tahribat için de helalleşme olacak mı? 'Tek Parti Dönemi'nde halkımızın inancını, kimliğini ve kadim kültürünü hedef alan çok ağır süreçler yaşanmıştır. Hatta CHP, bir reddi miras ile bugüne kadar siyaset yaptı. Bu da helalleşme kapsamına alınacak mıdır? Toplum, Sayın Kılıçdaroğlu’nun bütün bu sorulara samimi bir şekilde cevap vermesini bekliyor. Kısaca önce CHP geçmişi ile yüzleşmelidir. Ancak ondan sonra bir helalleşmeden söz edebilir.
"Aile kurumunun çözülmesi, manevi boşluk geleceğimiz olan çocuklarımızı suça sürüklemektedir"

Emiroğlu, TÜİK'in verilerine göre olaya karışmış olmaları sebebiyle Emniyet Müdürlüklerine giden veya götürülen çocuk sayısının, 2021 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 10,8 artarak 499 bin 319 olduğunu belirtti.

Suça sürüklenen çocukların yaralama, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak veya satmak, cinsel suçlara karışmak veya bütün bu suçların mağduru olarak kolluk birimlerinin önüne çıktığını belirten HÜDA PAR Sözcüsü Yunus Emiroğlu, "Toplumun her geçen gün yozlaştığının göstergesi olan bu tablo endişe vericidir. Ülkemizde çocukların hem fail hem de suç mağduru olarak karıştıkları suç oranlarının her geçen gün artış göstermesi eğitim sistemini de ciddi anlamda sorgulamamız gerektiğini göstermektedir." diye belirtti.

Emiroğlu, "Aile kurumunun çözülmesi, boşanmaların artması, manevi boşluk, sosyal medyanın denetimsiz olması uyuşturucu maddelere kolay ulaşılması, geleceğimiz olan çocuklarımızı suça sürüklemektedir. Ailevi, manevi değerlerden ve sağlıklı bir eğitim sisteminden mahrum kalan çocuklar, saldırı ve tuzaklara karşı savunmasız bir durumdadır. Paylaşılan veriler sokaklarımızın güvenli olmadığını gösteriyor. Bu sonuçlar iyi analiz edilerek suç ve suçlu ile etkin mücadele yöntemleri gözden geçirilmelidir. Suça teşvik eden nedenlerin ortadan kaldırılması ve çocuklarımızın birer suç makinesi haline gelmemesi için herkesin üzerine düşen sorumluluklar vardır. Manevi bir savunma mekanizmasına şiddetle ihtiyaç vardır. Bu nedenle aile-okul-cami eksenli bir çalışma başlatılmalı ve gerekli tedbirler bir an evvel alınmalıdır." şeklinde konuştu.

İptal edilen KPSS

31 Temmuz 2022’de yapılan KPSS'nin, soruların sızdırılması iddiasıyla iptal edildiğini, bazılarının ertelendiğini, ÖSYM Başkanının görevden alındığının hatırlatan Emiroğlu, "Bir yıllık emek birkaç hırsız yüzünden heba edildi. FETÖ operasyonlarından sonra bir daha emek hırsızlığının olmayacağı yönünde toplumda bir umut oluşmuştu. Ancak öyle olmadı. Milyonlarca gencimizin emeği çalındı, çocuklarımızın psikolojileri alt üst oldu. Eğitim ve istihdam sistemine güven ciddi anlamda yara aldı." dedi.

Emiroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

Emek hırsızlığını yapanlar kadar, bu fırsatı onlara verenler de sorumludur. Hükümet sonuna kadar bu olayın üzerine gitmeli, sorumlulara en ağır cezalar verilmelidir. Bu tür hırsızlıkların olmaması için gerekli tedbirler en üst düzeyde alınmalıdır. Bununla birlikte sınava giren öğrencilerin mağduriyetleri giderilmelidir. Acıdır ki eğitim sistemimiz yazboz tahtasına dönüşerek her gelenin kendi sistemini uyguladığı bir şekil aldı. Bu durum sürdürülebilir değildir. Dokunulmazlara artık dokunulmalıdır. Sınav odaklı eğitim sisteminde bu tür skandalları engellemek mümkün değildir.
Eğitimin esas amacı; bedenin ve aklın geliştirilmesi, iradenin güçlendirilmesi, ruh ve bedene edebin verilmesi, güzel ahlak sahibi, iyi ve olgun insan yetiştirilmesi, yeni neslin hayata ve geleceği hazırlanmasıdır. Bu temel gaye iyi idrak edilmeli, eğitim buna göre planlanmalıdır.

Irak’ta yaşanan siyasi kriz sona ermelidir

Emiroğlu, açıklamasının devamında dış gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak'ta uzun bir süredir hükümetin kurulamaması ve başbakan adayına itiraz eden Sadr Hareketi destekçilerinin parlamentoyu basmaları sonucu ülkenin adeta kaosa sürüklendiğini belirten Emiroğlu, yıllarca ABD işgalinde kalan, bir milyon insanın hayatını kaybettiği ülkede, bugün yaşanan siyasi güç mücadelesinin kaygı verici olduğunu ifade etti.

Emiroğlu, "Irak’ta yaşanacak bir kriz sadece Irak’ı değil tüm bölgeyi olumsuz yönde etkileyecektir. Ülkede siyasi gruplar arasında devam eden mevcut gerginliğin sona ermesi için liderlerin sorumlu davranması, hükümetin kurulması için ortak bir çalışma yürütülmesi elzemdir. Ülkede ayrışmaya ve gerilime neden olan mevcut siyasal sistemde reform gerekliliği de görülmektedir. Türkiye ve İran başta olmak üzere komşu ülkeler de Irak’ta yaşanan gerilimin tırmanmaması için garantör rolü üstlenmelidir. Zira ülkede yeniden yaşanacak bir çatışmanın etnik ve mezhepsel gerilimi tırmandıracağı, tüm bölgeyi etkisi altına alacağı unutulmamalıdır." diye konuştu.


Siyonist rejimin Gazze’ye yönelik saldırıları

Emiroğlu, siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik başlattığı saldırıda aralarında kadınların ve çocukların da olduğu en az 45 Filistinlinin şehid olduğunu, 360 Filistinlinin ise yaralandığını ifade etti.

Siyonistlerin kendi aralarındaki siyasi çekişmeden Filistinlilerin kanıyla kazançlı çıkmayı hedefleyerek başlattığı bu saldırıları lanetlediklerini vurgulayan Emiroğlu, "Bugüne kadar işgalin ve katliamlarının hesabını vermeyen işgal rejimi, saldırılarının dozunu her geçen gün artırmaktadır." dedi ve şunları ekledi:

ABD Başkanı Biden’in son ziyaretiyle katliam ruhsatı alan Siyonist rejim tüm barbarlığına rağmen bölge ülkeleriyle normalleşme anlaşmaları imzalamakta, cephesini her geçen gün genişletmektedir. İşgali ve katliamı meşrulaştıran, Filistinlileri katil sürüsüne teslim eden bu iş birliği anlaşmaları derhal sonlandırılmalıdır. Kuru kınama açıklamalarıyla sorumluluktan kaçmaya çalışan bölge ülkeleri işgal sonlanana kadar direniş güçlerini her açıdan desteklemeli, Siyonist rejimle tüm ilişkiler kesilmelidir. Aksi takdirde bugün Filistin’de, Suriye’de gerçekleşen, Lübnan’ı tehdit eden işgal tüm bölgeye yayılacaktır. Müslüman kamuoyu, yönetimlerin yaptırım gücünü kullanması için ivedilikle ayağa kalkmalı, Filistin meselesi gündemden düşürülmemelidir.
ABD'nin Eymen el Zevahiri’yi katletmesi

ABD’nin işgal ettiği Afganistan’dan çekilmesi ve yeni yönetimin ülkeyi devralmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçtiğini belirten HÜDA PAR Sözcüsü Emiroğlu, bu süre zarfında Afganistan’da can, mal emniyetinin, eskisine oranla kıyaslanamayacak bir şekilde düzeldiğine işaret etti.

Bu durumun, Afganistan’a ve bütün coğrafyanın huzur ve istikrarına katkı sağladığına dikkat çeken Emiroğlu, "İşgalci ABD ile ülkenin yönetimini devralan İslam Emirliği arasında Katar’ın başkenti Doha’da varılan anlaşmada ABD’nin Afganistan’a saldırı yapmayacağı taahhüdü olmasına rağmen geçen hafta içerisinde ülke, ABD’nin SİHA saldırısına maruz kaldı." dedi.

Emiroğlu, "Kabil’de bir eve yapılan saldırıda El Kaide’nin lideri Eymen el Zevahiri’nin katledildiği bütün taraflarca teyit edildi. Bu saldırıda vefat eden Eymen El Zevahiri’ye Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu saldırı bir terör eylemi ve bir cinayettir. Hangi gerekçe ile olursa olsun, ABD’nin İslam coğrafyasına saldırması, kendi hukukuna göre terörist ilan ettiği şahsiyetlere suikastler düzenlemesi kabul edilemez. Bu saldırı bağımsız bir ülkenin egemenliğinin ve uluslararası hukukun açıkça ihlalidir. Bu saldırıyı kınıyoruz. ABD bu saldırıyla bir daha gösterdi ki kendisini bağlayan uluslararası hiçbir kural ve kaide yoktur. Altına imza attığı anlaşmaların da onun için hiçbir kıymeti ve bağlayıcılığı yoktur, sözüne güvenilmez. BM ve uluslararası kurum ve kuruluşları bu cinayete sessiz kalmamaya ve tepki göstermeye davet ediyoruz." diye konuştu. (İLKHA)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.