1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. HOLLANDA

  4. ICC, Mavi Marmara dosyasını yeniden incelemeye karar verdi
ICC, Mavi Marmara dosyasını yeniden incelemeye karar verdi

ICC, Mavi Marmara dosyasını yeniden incelemeye karar verdi

​Bu sabah Hollanda'nın Lahey kentinde görülen Mavi Marmara davasında, ICC Appeals Chamber,ICC Savcısının itirazını reddetti ve Mavi Marmara dosyasında işgal rejiminin savaş suçlarının soruşturulmasının yeniden incelenmesine karar verdi.

A+A-

Siyonist işgalcilerin, uluslararası karasulardaki Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırılarda 10 kişinin katledilmesi onlarca kişinin yaralanmasına ilişkin dava Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICC) bir kez daha görüldü.

Daha önce 1 Mayıs tarihinde Hollanda'nın Lahey kentinde görülen mahkeme 2 Eylül 2019'a ertelenmişti.

"Mahkeme, 'soruşturma açılamaz' kararının yeniden incelenmesine karar verdi"

Yapılan duruşma ile ilgili İLKHA'ya konuşan Av. Gülden Sönmez, "2 Eylül 2019'da The Appeals Chamber (Temyiz Mahkemesi), Savcılığın Pre-Trial Chamber (Ön Yargılama Dairesi) kararına itirazını reddetmiştir. Savcılığa, israil ordusu tarafından 31 Mayıs 2010'da Gazze Özgürlük Filosunda işlenen suçlara ilişkin soruşturma açmama kararını tekrar gözden geçirme emrini verdi." dedi.

Sönmez, "The Appeals Chamber,   Pre-Trial Chmaber'ın yeniden gözden geçirme konusundaki kararının adli bir karar olduğunu ve bu nedenle Savcılığın, Pre-Trial Chamberin ilgili yorumuna bağlı hareket etmesi gerektiğini tespit etmiştir. Sonuç olarak, The Appeals Chamber, Savcılığın yasayı doğru uygulayıp uygulamadığını belirlemek için yeniden değerlendirme konusundaki kararını inceleme hakkına sahiptir. The Appeals Chamber, ICC Savcısının Pre-Trial Chamber'in talimatlarını göz ardı etmekte serbest olmadığı göz önüne alındığında, Savcılık Pre-Trial Chamber'in talimatlarını yerine getirmeyi reddetme konusunda hatalı olduğunu belirtti. Bu nedenle, The Appeals Chamber,  Savcılığa, 16 Temmuz 2015 tarihli kararında belirtilen Pre-Trial Chamber'in talimatlarını takip etmesini ve 2 Aralık 2019'da işlenen savaş suçları hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar vermesini emretmiştir." şeklinde konuştu.

Temyiz Odası'nın kararının, 9 yıldan fazla bir süredir kendilerine işlenen suçlar için yorulmadan adalet arayan mağdurlar için çok önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Sönmez, şunları söyledi:

"ICC, davalarının herhangi bir yerel yargı alanında duyulacağına dair inancını yitirmiş mağdurlar için son başvuru yeridir. ICC savıcısı 6 Kasım 2014 tarihinde açıkladığı kararında 'israil askerleri, 31.05.2010 günü Mavi Marmara ve diğer gemilerdeki eylemleri ile 'kasten öldürme, kasten yaralama ve insan onuruna aykırı davranış' suçlarıyla 'savaş suçu' işlemiştir. İsrailin Gazze üzerindeki etkin kontrolü devam ettiği için israil Gazze'de işgalci statüsündedir. Gazze Özgürlük Filosunda yer alan tüm katılımcılar, uluslararası hukukta korunan siviller statüsünde olup İsrail askerleri, yolcuların sivil olduğunu bildiği halde, saldırıyı gerçekleştirmiştir.' diyerek UCM Savcılığı bu tespitleri sıralarken israilin meşru müdafaa tezlerini tartışmaya değer bulmadığına değinmiş ve 'hayatını kaybedenlerin otopsi raporları değerlendirildiğinde; baştan, ayaklardan, boyundan defalarca vurulduklarını ve en az 5 kişinin bitişik atış mesafesinden vurularak öldürüldüğünü' belirtmiştir.  Savcılık bu kararı yönünde hareket ederek en kısa sürede resmi bir soruşturma başlatarak İsrailli siyasi ve askeri tüm sorumluları yargı önüne çıkarmalıdır."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.