İdlib bölgesinde 53 bin briket evin yüzde 76'sı tamamlandı

İdlib bölgesinde 53 bin briket evin yüzde 76'sı tamamlandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye İdlib'e Bağlı Der Hasan ve Meşhed Ruhin Bölgeleri'nde yapılan briket evleri inceledi.

İdlib Bölgesi'nde inşası sürdürülen 53 bin briket evin yüzde 76'sının inşasının tamamlandığını belirten Bakan Soylu, büyük bir kısmında insanların yerleşmeye başladığını söyledi.

Burada AFAD koordinasyonunda 3 ayrı bölgede briket ev yapım çalışmalarını inceleyen Soylu, evlerde ve çadırlarda yaşayan Suriyelileri ziyaret ederek sorunları dinledi, bayramlarını kutladı.

Bakan Soylu, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla burada büyük bir insani yardım gerçekleştirildiğini vurguladı.

"Temmuz ayında inşallah 51 bin evi bitirmiş olacağız"

Çalışmaların devam ettiğini söyleyen Soylu, şunları söyledi:

Allah'a hamdolsun yaklaşık 1 yılda burada (İdlib'de) 35 bin ev nihayete erdirilmiştir. Bunların 28 binine taşınılmış, önümüzdeki günlerde gerisi bitirilecek ama burada bitiyor mu? Hayır. 51 bin projelendirilmiş yapılan ev var. Kısmet olursa temmuz ayında 51 bin evi bitirmiş olacağız. Bitiyor mu? Yine hayır. Yine yeni bir alana başladık. Orada da 7 bin 500 konutun altyapısı yapılıyor. Özellikle AFAD'ın yaptıklarını diğerlerine de teşvik etmeye çalışıyoruz. Su, kanalizasyon, altyapı, hemen hemen her şey getiriliyor. Buranın en temel sıkıntısı su, bunda da önemli adımlar atılıyor. Burada camiler, okullar, sosyal donatı alanları, sağlık ocakları var.

Burada insanların çok zor durumda hayatlarını sürdürdüğüne dikkati çeken Soylu, özellikle evlerin yetim ve dul ailelere sahiplendirildiğini söyledi.

"Dünya buraya sırtını döndü"

Bakan Soylu, bu hayır hareketinin devam edeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

Bunun kaynağı milletimizden sağlanıyor. Allah milletimizden razı olsun. Burada çocuklarımızı, yaşlılarımızı görüyoruz. Özellikle yetimler, dullar bu evlere sahiplendiriliyor. Yine ifade etmek gerekir ki buradaki hayır hareketi aynen devam edecek. Milletimize buradan bir çağrımız var. Biz 1 yıl önce buraya geldiğimizde bu insanlar yine bizim sağladığımız çadırlardaydı ama kış ve yaz çok zor şartlarda, çok kalabalık insanlarla temizliğin, suyun, sıhhatin olmadığı bir alan içerisindeydiler. Dünya buraya sırtını döndü. Sadece gösteriş olsun diye bakıyorlar. Şunu da açık yüreklilikle söylemek gerekir. Bizim 18 Mart mutabakatındaki temel konu alanlarından birisi de bu bölgedir ama burada Avrupa verdiği sözü tutmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca hatırlatmasına rağmen halen tutmuyorlar, tutmamaya devam ediyorlar.

Burada briket evlerin bölgeye yayılması konusunda da öncülük yaptıklarını anlatan Bakan Soylu, bölgede sadece AFAD'ın evlerinin olmadığını dile getirdi.

"Kudüs bizim bugün kanayan yaramızdır"

Bakan Soylu, Kudüs'te Filistinlilere yönelik işgal rejiminin saldırılarına değinerek, "Kudüs bizim bugün kanayan yaramızdır. Attığımız her adımda aklımda Kudüs vardır. Orada zulme uğrayan insanlar var. Türkiye'nin gücü, Türkiye'nin dirayeti zulme uğrayan herkese elini uzatabilecek güçtedir." ifadelerini kullandı.


İdlib bölgesinde 53 bin briket evin yüzde 76'sı tamamlandı

İdlib bölgesinde 53 bin briket evin yüzde 76'sı tamamlandı

İdlib bölgesinde 53 bin briket evin yüzde 76'sı tamamlandı

İdlib bölgesinde 53 bin briket evin yüzde 76'sı tamamlandı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler